Snak

Mere indhold efter annoncen

Max Meyer fortsætter målform - syv mål i seks kampe

søn 23. okt 2022

Max Meyer har fundet melodien hos FC Luzern, hvor han lørdag scorede to mål i opgøret mod Lugano. Den tidligere FC Midtjylland-spiller er nu oppe på syv scoringer i seks kampe.



Læs hele nyheden her
Fik desværre aldrig rigtigt chancen i FCM - mere en Capellas spiller end Bo Henriksen spiller 😎
Sjovt som spillere, der var middelmådige i Superligaen, pludselig blomstrer op i den schweiziske liga.

Man fristes jo til at tænke, at niveauet i Schweiz må være markant lavere? Ellers kan det selvfølgelig skyldes, at danske klubber ikke giver nok chancer til unge/nyindkøbte spillere.

Hvad tænker I? :-)
@Fuglsang8

Hvilke andre middelmådige superliga spillere har ellers taget turen til Schweiz?
Jeg kan ikke komme i tanke om en eneste.
Bologna I FCK I Liverpool I 1860 München
Han mener jo nok dem der ikke kan spille sig på holdet i FCK 🤓
Sjovt som spillere, der var middelmådige i Superligaen, pludselig blomstrer op i den schweiziske liga.

Hvem tænker du på her? Silberbauer og?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Bøving og atalanta manden. Tror mere det er et udtryk for at fck ikke har strategi og tålmodighed end at spillerne er middelmådige
Ingen tvivl om Meyers talent, samtidigt skal man huske på st flere fra Aller øverste hylde tit bruger over 6 måneder når der skiftes liga.
FC Bayern München - rigtigt mange år :-)
Schweiz/Østrig er sgu same same
Bøving og Højlund... Jaja, de var/er så en tur forbi den østrigske Bundesliga, men lad os da bare kalde Schweiz og Østrig for det samme!
Der er vel heller ikke forskel på Superligaen, Allsvenskan og Tippeligaen :-)
Bologna I FCK I Liverpool I 1860 München
Stærkt .. bliver spændende at følge om han kan komme tilbage på højeste niveau
Annonce