Jeg gider ikke til at quote dine sektioner, men:
Kan jeg 100% afvise, at moren taler sandt? Nej, selvfølgelig kan jeg ikke det, og det ved du forhåbentligt også.
Men jeg kan konstatere, at moren havde stor interesse i at udlægge det således, da sønnike besluttede at blive i PSG, og at hun aldrig ville have sagt andet, såfremt hun var blevet godt rådgivet, hvilket man kan forvente, når der er så meget på spil.
Jeg kan også konstatere, at det virker absurd, at en klub, der notorisk slipper udenom FFP, og som har de to højest lønnede spillere i verden i Neymar og Messi, ikke ville kunne som minimum matche Real Madrid, når det gælder verdens bedste spiller og brand for den nye generation, som tilmed er 23 og franskmand.
Så langt kan vi vel være enige?
De ting, du nævner, har da selvfølgelig også spillet ind, men det virker ret åbenlyst, at han simpelthen har fået et tilbud, der, sammen med de ting, du nævner, var for godt til at sige nej til.