Snak

Mere indhold efter annoncen
@Froholdet

En mundtlig aftale er juridisk bindende, men per definition sværere at bevise.
Det lyder ikke rigtigt, at Sif skulle have stillet et salg i udsigt efter WM, hvis man ikke også har tilføjet "til den rigtige pris, selvfølgelig !". Det tror jeg ikke på, dog uden at kende folkene i Sif.
Og ellers burde spilleren jo have adresseret spørgsmålet - han kan jo ikke forvente, at bare fordi nogen byder xxx kroner, at så vil/skal klubben sælge ham. Se det er respektløst.
Morten Bruun er den ondeste .
Jeg synes da for en gang skyld at der er en spiller der er helt åben om hans situation- jeg forstår ham sgu godt - det er jo ikke fordi SIF fremstår som en klub der vil mere
Altså for en New Zealandsk spiller er det vel et udmærket karriere move at tage til et land hvor alle taler Engelsk, lønnen er bedre og som gik i semifinalerne derovre sidste år i ligaen etc istedet for en Dansk bundklub uden de helt store ambitioner...Folk skal jo huske at lille Danmark ikke er verdens navle.
En VM spiller, der også gjorde det godt i sidste sæson, må jo være eftertragtet. Silkeborg skal jo bare have maximeret prisen. At han lufter sin utilfredshed i pressen er ikke professionelt, men han ligger pres på.
Han har gjort sit i Silkeborg - det der er bare dårlig stil af en klub som alligevel forventer 1. Div næste sæson- grådighed er en super dårlig egenskab … en sæson mere og så skrider han for 0 kr
For dem der ikke så interviewet, så siger han, at han blev lovet at komme videre efter 100 kampe.

Det gør han nemlig og hvis det er korrekt, så er han efter ut ydmyge mening berettiget til at brokke sig højlydt. Det kan godt være at det ikke er nedfældet i kontrakten, men ud fra et ordentlighedsprincip, så er det fair at pointere at en aftale mellem voksne er blevet løbet fra.
McCoward napper lige en kamp eller to fra tribunen.
Haha dejligt ærligt interview, ikke klogt dog. Men tror de fleste danske fans med kendskab til de summer Silkeborg forlanger for sine spillere, kan nikke genkendende til at det ikke er let at komme væk fra klubben igen. SIF og FCM er deto klubber i DK, hvor spillere bør være obs på at få skrevet en fair klausul i aftalen, ellers bliver det svært at komme væk. Har ofte undret mig over at Silkeborg er sluppet for brok fra profiler, når man hører de summer de forlanger, taget klubbens størrelse i betragtning.
Annonce