Snak

Mere indhold efter annoncen

Medie: Åge Hareide er i spil til islandsk landstræner-job

tors 13. apr 2023

Åge Hareide er angiveligt i spil til jobbet som islandsk landstræner, og forbundet og Hareide skulle være i dialog. 



Læs hele nyheden her
Åh nej! Det er jo ham vi skal bruge som redningsmand på det danske landshold.
Så kan vi sende Hjulemanden til Island, som holdets tøjvasker og hyggeonkel.
Ellers tak, ikke tilbage til betonfodbold.
gunner since 94’
Betonfodbold.. Det er da en fremgang fra Hjulmands korthus fodbold og Morten Olsens Sove bold.
🐎💙🐎 I know what you did last decade against Hobro
Betonfodbold.. Det er da en fremgang fra Hjulmands korthus fodbold og Morten Olsens Sove bold.

Helt legitimt synspunkt. Jeg er dog ikke helt enig: Hvis Hareide repræsenterer ambitionsniveauet for dansk landsholdsfodbold, så tror jeg, at jeg zapper over til curling ...Hareide-bold var da netop sovebold.
Brøndby, Landsholdet
Send Hjulmand til Island og Heirade retur til DK.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Har man virkelig allerede glemt det totalt manglende offensive aftryk i Hareides sidste periode?

Her var altså ikke kun tale om 3-4 dårlige halvlege som jo for helvede er det, det nuværende holds formkrise handler om.

Vågn nu op, tak.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Hvad skal vi vågne op til kloge jussi. Resultaterne talte for sig selv. Og til vores gode EM tabte vi flere kampe end Åge gjorde i hans tid.

Savner den gode nordmand.
Haha! Så vi tabte 13 kampe under EM?

Eller hvad forsøger du at fremstamme?
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Nå, har lige trykket på din historik og du er den der triste brugertype som laver hitnrun.

Men kunne vi i det hele taget ikke trods alt få noget fakta cementeret:

Hareide og Hjulmand har nærmest komplet samme snit.

Hareide med flest uafgjorte, Hjulmand med flest sejre og flest scorede mål i to færre kampe.

Det taler selvfølgelig sit eget klare og tydelige sprog om hvad de to trænere står for.

Se, dét kan man være uenige om og diskutere, men sgu da ikke sådan noget løgnagtigt bræk som ofte bliver skrevet i de relevante - og endda også urelevante - tråde.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Godt valg for Island. Han kan godt få dem til at levere resultater. Der er ikke noget pres for at spille champagnebold. Men hårdt arbejde og defensiv organisation kan bære det langt.

Til dem der er i tvivl om Hareides betydning for Dansk fodbold, så skal man huske at han allerede i 1985 hjalp Danmark med til VM.
Norge- DK hvor han laver en kæmpe brøler af en tilbagelægning, som sætter DK i gang nede 1-0 og vinder 1-5

Spøg til side Åge er en dygtig træner, der kan sit kram og vil være et super match for Island.
Annonce