Jeg har stået for store byggerier i 15 år og indtil videre er 0 døde. Og vi har bare ganske sædvanlige sikkerhedsforanstaltninger, kompetent arbejdskraft og godkendte stilladser. Tror aldrig det bliver acceptabelt at der kradser en mand af pr. 20 mio. i anlægsudgift.
Snak
tirs 23. feb 2021
Jeg bryder mig heller ikke om Rusland og Putin, der fængsler modstandere for ingenting.
tirs 23. feb 2021
Jeg var til fan-møde med DBU for godt et år siden. Her fyldte denne diskussion en del og personligt støtter jeg helt og holdent et boycot. Det Jesper Møller kort fortalt forklarede var, at det ikke kan komme på tale at danmark som enkeltstående land vil træffe den beslutning, da FIFA i så fald vil smide os i skammekrogen i en rum tid. Det der ER forsøgt, er at samle de nordiske lande i en slags fælles front..det ville Sverige ikke høre tale om. Nu er det besluttet at deltage under devisen: vi tager afsted for hjælpe Emiraterne til at blive klogere. Så kan man trække lidt på skuldrene af det, og overveje hvor lidt pondus vi har ift de øvrige, større nationer.
Redigerettirs 23. feb 2021
Det er ikke "politik" at støtte op om menneskerettigheder og liv. Det er vidst noget de fleste, undtagen FIFA og Qatar, er relativt enige i.
Derfor kan og skal vi boycotte slutrunden hvis vi kvalificerer os.
Det er dog rigtigt, at Danmark alene ikke kan gøre en skid. Men hvis nu hele norden og storbritannien boycotter det, så kan vi pludselig se resultater. Selvom jeg tror det bliver svært at få England med på den idé.
Derfor kan og skal vi boycotte slutrunden hvis vi kvalificerer os.
Det er dog rigtigt, at Danmark alene ikke kan gøre en skid. Men hvis nu hele norden og storbritannien boycotter det, så kan vi pludselig se resultater. Selvom jeg tror det bliver svært at få England med på den idé.
FC Nordsjælland
Málaga CF / Real Sociedad
Manchester United
Union Berlin
tirs 23. feb 2021
Det borgerforslag kan og skal ikke blive til noget. Politikerne må ALDRIG gå ind og blande sig i, hvad sportsudøverene i landet må og ikke må. Det skal komme fra DBU sammen med de andre fodboldforbund.
tirs 23. feb 2021
Møller kan jo læne sig op af de gode erfaringer og den positive udvikling Rusland har været inde i efter at fodbolden har været brugt til en kritisk dialog.
Eller noget.
Eller noget.
From where you are now i dont think you can go wrong.