Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvem kan RFC fusionere med? Der skal et størrer befolkningsunderlag til at befolke lægterne og sponsorloungen, end det er muligt i dag for RFC.
Top 4 i Superligaen (i f.eks. 4 ud af 5 år) kræver noget særligt af klubberne i dag. (Top 6 syntes at være et uambitiøst mål oftest uden adgang til Europa).
Randers/Viborg/Hobro ???

I Superligaen er tiden løbet fra "sognementaliteten" blandt fans og især klubledere.
Morten Bruun er den ondeste .
Kronjyske: Det tænkte jeg nok, kunne bare godt se den lidt uheldige formulering ;)
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Det er trist at snart alle danske topklubber er på udenlandske hænder. Det er meget svært at gennemskue hvorfor de udenlandske ejere smider en masse penge i (for udlandet) ukendte danske klubber.
Bold 25: Top 6 er da overhovedet ikke uambitiøst, det er meget ambitiøst for de lidt mindre danske klubber.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
@2800 Kongeblå

Dansk fodbold bruger mange unge spillere, som modnes og kan sælges videre til gode penge (mener der var en artikel om det forleden dag, at SL er den liga i Europa, som giver mest spilletid til talenter).

Danske forhold er ordnede og klubberne er billige, hvis man gerne vil tjene på europæisk fodbold.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jamen, badazz, da: Er klubben ikke også på lokale hænder? Læs nu Amtsavisen OG klubbens hjemmeside. Fredag.

Jeg er ikke helt med på, hvad det er du mener?
Jeg skriver, at OB er op lokale hænder (og at det har været en ørkenvandring de sidste 15 år).
OB / Liverpool / Bayern siden start 80erne
Bold 25: Top 6 er da overhovedet ikke uambitiøst, det er meget ambitiøst for de lidt mindre danske klubber.

Ikke kun de mindre danske klubber. Også dem der burde værre større klubber målt på historie, antal tilskuere, størrelse på byen osv, såsom OB, EFB og AaB.
OB har været i top 6 een gang de sidste 15 år, så det er nemmere sagt end gjort.
OB / Liverpool / Bayern siden start 80erne
@Badazz. AGF er heldigvis stadig på lokale hænder med hjertet på rette sted rent sportsligt. Men det har SAT... også været en ørkenvandring i generationer. Men det åbner jo altid op på forskellige dilemmaer for hvad vil man med klubben. Skal det være en "salgsfarm" som FCN, som i stedet skruer ned for de sportslige ambitioner? Eller FCM som henter fra akademier i hobetal, i stedet for lokale talenter.. (Ja ja, overdrivelse fremmer forståelsen!!!). I FCM´s tilfælde har jeg bekendtskaber som har fulgt klubben siden Ikast tiden, som er glade for sejrende, men som så også siger at de kun ved at vedkommende der scorede havde sort trøje på, men ellers ikke kender spilleren. I Randers tilfælde kan et scenarie være at der er fokus på effektivitet og resultater (har selv arbejdet i japansk ejet virksomhed). Eller at der kommer en masse spillere fra Japan som tager spilletid fra lokale talenter..
Følger AGF, Landsholdet og de danske spillere i Europa. Drop nu jeres smålighed, misundelse og den forb... jantelov og lad os have en ordentlig debat. I ved selv hvem I er.
"Ordnung muss sein" og hvad man ellers mener tyske eller andre udenlandske investorer står for, er en anden størrelse i Japan. Den vilde genopbygning de præsterede efter at være blevet jævnet med jorden i WW 2, vidner om en folkesjæl og filosofi, der bærer meget langt. Man bygger på gensidig tillid og respekt i alle samfundslag, og alle virksomheder - fra det lokale renseri til Fujitsu og andre med +50k ansatte - tager hånd om hinanden. Og jo, Aussie, dette har ALT med nationalitet at gøre ;o)
BBB & P - Brøndby IF, Bayern M, Barca & FC Porto
Spændene altid fedt hvis niveauet hæves i ligaen.

Jeg havde dog håbet på Red Bull Randers, det havde bare været så passende.

Men lad os se hvad de japanske ejere kan.
Hvis i synes vi er gode nu, så bare vent og se!
Annonce