Snak

Mere indhold efter annoncen

Medie: AGF køber Mikael Anderson

I dag 11:08

Tipsbladet skriver, at AGF køber Mikael Anderson i svenske Djurgården.



Læs hele nyheden her
En god mand for AGF at få retur. En midtbanespiller der scorer en hel del mål og leverer tilsvarende mange assists er altid i høj kurs.

Jeg tror dog ikke at Djurgården får i nærheden af de 15 mill kroner de gav for ham i AGF. Det har CV næppe været villig til at betale.
KSDH
Er det ikke lettere uambitiøst af GF? Jo jo han var god i første omgang, men skal de ik hente noget mere kvalitet hvis de vil klare sig godt i CL?
lol, i har jo bare kopieret den forrige artikel :D

https://bold.dk/fodbold/nyheder/agf-presser-pa-for-anderson-retur/
"The great fallacy is that the game is first and last about winning. It is nothing of the kind. The game is about glory, it is about doing things in style and with a flourish, about beating the other lot, not waiting for them to die of boredom"
Hold da op en sørgelig transfer af CV og AGF.

Troede de ville sigte højere og forbedre holdet, men Anderson er da på ingen måde en forstærkning i forhold til nogle af de gode agf talenter der løber rundt på Engesvang i Aarhus.

Spiller går alt for langsomt når han har bolden og han tager stort set altid en dribling for meget.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Anderson kommer til at blive brandvarm på en af de to 10’er-positioner under Jakob Poulsen. Det bliver et super match - modsat Rösler der ikke brugte Anderson, hvor han kunne udfolde sig, og hvor hans kvaliteter kunne komme ordentligt i spil. Tror, han går en stor sæson i møde i AGF.
Det er hverken uambitiøst eller en dårlig handel af CV. Den kommer tilmed tidligt i vinduet, så man er endnu mere klar til europa og sæsonstart. Jacob Poulsens taktik har brug for alsidige spillere, der kan flytte bolden hurtigt. Anderson kan træde direkte ind i klubben og på holdet uden at skulle have særlig lang indkøring. Han kan yde konkurrence på 10´er, 8´er og være yderste backup på wingback, hvis det bliver nødvendigt. Vi så sidste sæson, at vi manglede gamechangers på bænken, og uanset om Anderson starter inde eller på bænken, vil det betyde, at vi har et stærkt alternativ på bænken. Kvaliteten i dybden bliver markant opgraderet her.
NP er Suppens bedste 6'er!
Er det ikke lettere uambitiøst af GF? Jo jo han var god i første omgang, men skal de ik hente noget mere kvalitet hvis de vil klare sig godt i CL?


Tror han passede vildt dårligt i Uwes spillestil, tror han passer perfekt ind i GF under Jacob.
Og nej AGF kommer nok ikke i CL, så de skal ikke bygge et hold til det, de skal sammensætte et hold af spillere der kan levere i Superligaen, alt derudover er bonus!!
Ligger mere og mere op til et salg af Yakob eller Arnstad.
AGF og kun AGF!! KSDH!!
Uambitiøst? I aner jo intet om fodbold
THEGUNNERSMAND iklædt den GULE Fares klæder
Anderson kommer til at blive brandvarm på en af de to 10’er-positioner under Jakob Poulsen. Det bliver et super match - modsat Rösler der ikke brugte Anderson, hvor han kunne udfolde sig, og hvor hans kvaliteter kunne komme ordentligt i spil. Tror, han går en stor sæson i møde i AGF.


Enig.

Jeg tror også vi får en endnu bedre version af Mikael Andersson af se i Jakob Poulsens system. Derudover er han jo plug & play og AGF ved præcis hvad de får. Jeg tror også han bliver en stor profil på denne sæsons AGF hold. Og AGF får også brug for den ekstra bredde i truppen, hvis de skal kunne absorbere de ekstra europæiske kampe i efteråret, uden at det går ud over resultaterne i Superligaen.
Annonce