Snak

Mere indhold efter annoncen

Medie: AGF og FCM har tilbudt kontrakt til Uhre

tors 8. jan 10:50

Tipsbladet skriver, at AGF og FC Midtjylland begge har tilbudt en længere kontrakt til Mikael Uhre.



Læs hele nyheden her
Hvis han vil have spilletid skal han nok vælge AGF, men han er sikkert en udmærket bænk i 2-3 sæsoner i FCM.
Kom nu bare hjem til Sønderjylland, Mikael! :)
Hvis han vil have spilletid skal han nok vælge AGF, men han er sikkert en udmærket bænk i 2-3 sæsoner i FCM.


Ja, for man rotere jo ikke særlig meget i FCM.
Altså med udsigt til en Francu der er skadet indtil marts, og sælges til sommer, så er det nok ikke udelukket, at Uhre kunne spille sig rimelig fast ind i FCM også - givet at han stadig har det niveau han havde, da han tog afsted. Det er vel forventningen at der både her i foråret og igen til efteråret er rigeligt med kampe at tage af i FCM - men det kan der selvfølgelig også godt være i AGF i den kommende sæson.
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
AGF har brug for en angriber. Kunne være en gevinst. FCM burde sigte efter større og bedre erstatninger i tilfælde af Franculino afgang.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Forstår simpelthen ikke at Brøndby ikke melder sig ind i kampen. Tror de fleste Brøndby fans vil have det meget dårligt over at skulle møde ham i Superligaen og se ham smadre mål ind for et andet hold. Uhre har vel nærmest alt det de søger og min ikke at den unge Ambæk også kan spille andre positioner, hvis det endelig er.

Men måske har Brøndby opgivet at komme med i europæisk fodbold og udelukkende vil være en farmer klub der udvikler og sælger talenter som FCN.

Hvis jeg var Uhre havde jeg nok taget til FCM. Med Franculino ude og et forventet salg om et halvt år kan jeg sagtens se ham blive en kæmpe succes i FCM og få en god oplevelse med Danmarks bedste træningsfaciliteter, forventeligt et mesterskab, europæisk fodbold, måske endda CL i næste sæson.

Der er vel flest penge og de største oplevelser i vente i FCM.
Jeg forstår ikke altid FCMs strategi. Hvis de vil udfordre FCK i det lange løb (glem den øjeblikkelige situation) så er det ikke en spiller som Uhre de skal gå efter. Med alt respekt. Man har set det tidligere hvor de ud af det blå henter spillere som Lasse Vibe eller Ronnie Schwartz. Igen, alt respekt for dem men ikke helt til toppen.
Vejle Boldklub
@X-box
Selvom jeg forstår din kommentar, så er der ganske langt fra det FCM som hentede R. Schwartz til FCM anno 2026 - i hvert fald, hvis man kigger på den økonomiske risikovillighed.

Min hukommelse kan svigte, men jeg er ganske sikker på at Ronnie var topscorer i Superligaen for Silkeborg, da vi købte ham. At det så på alle var en taktisk brøler at købe ham, det kan jeg kun give dig ret i. Men han var da rimeligt billig af en superliga-topscorer at være...
Var Lasse Vibe ikke rimeligt god for FCM? Fik han ikke også masser af spilletid? Ham husker jeg ikke så godt.

Din generelle betragtning om, at Uhre ikke er god nok til at forstærke FCM, tør jeg ikke udtale mig om. Han har været væk for længe.
Følger mest FCM og dansk fodbold
Forstår ikke hvad FCM vil med ham.

Ja, Franculino er muligvis både skadet til marts, og fortid i FCM til sommer.

Men så har de Cho, Brumado, Etim, Chilufya, og henter da formentlig en ny stjerne-angriber med salgspotentiale
Håber ikke AGF går i budkrig for at få ham, det skal være fordi han ser sig selv i det.

Men hvis drømmen er europæisk gruppespil osv er det nok mere realistisk på heden i de kommende 3-4 år. Men der er også igen risiko i Herning for at man ender på bænken hvis en ung mand skal have spilletid.

Tror ikke AGF kan være med lønmæssigt hvis BIF og FCM byder sig til.

Men ville elske at have ham i Aarhus, hvor han har lejlighed.
AGF og kun AGF!! KSDH!!
Annonce