Dette transfervindue er blevet håndteret fuldstændig håbløst af Brøndby hvad tænker man på at sælge hele stammen på holdet og man har stadig ikke henter nogle forstærkninger ind??!! Det hold der trækker Brøndby for en badebillet til cl jo, hold kæft hvor er jeg skuffet over dette
Ro på battet .. En stor del af dem, der smutter, er jo ikke folk, der er solgt, men folk med udløb. I forhold til Maxsø kan du jo ikke gøre så meget. Der ligger en klausul, som man har indgået i kontrakten dengang, han kom til klubben, om at han kan smutte for €1,5 mio. fra september. Så de kan jo ikke gøre det vilde ved det. Alle med nogenlunde forstand har jo også vidst, at Maxsø kom hjem for at spille sig i gang til en udlandstur mere. Det er vilkårene.
Så er der Lindstrøm. Det er ikke til at vide, hvad det kunne blive til med ham. Ville det gå op eller ned herfra? Jeg synes, det giver god mening, strategien taget i betragtning, at få ham skudt af nu, hvor der også kommer fornuftige penge ind for ham.
Og nej, Brøndby har ikke hentet en masse ind. Men det ligger jo altså også i tråd med deres strategi. Der skal satses mere på egen avl. Der er ingen i og omkring klubben, der har forventet, at de skulle ligge og kæmpe om mesterskaber sæson efter sæson eller spille CL. De er sikret et EL-gruppespil, og der er der jo rigtig fine penge i for dem. Det er dét, det primært handler om. Det kommer til at give en masse unge spillere en kæmpemæssig erfaring at spille de kampe.
Hvis man er skuffet over det, der foregår ude på Vestegnen, så er det, fordi man ikke har forstået noget som helst af deres strategi.