Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg tror folk tager fejl når de antager at han automatisk slår Ramsdale af pinden.
Han er hentet ind som konkurrent, og som en måde at få Ramsdale til at oppe sit spil på.

Hvis han så ender med at slå ham af er det jo bare et win for klubben.
Tottenham må være sure. Fik afvist bud på netop £30M og købte derefter en dårligere målmand.
@Meefa spilleren skal jo også ville spille for den købende klub.
Jeg synes Ramsdale er en god målmand og også forholdsvis ung stadigvæk. For at han kan udvikle sig yderlig skal han vel også have den bedst mulige sparring? Det bliver fedt med 2 dygtige målmænd til at presse hinanden. Det er selvfølgelig et spørgsmål om tid før den ene af dem bliver utilfreds pga manglende spilletid højst sandsynlig
THEGUNNERSMAND iklædt den GULE Fares klæder
Det er muligt han er bedre, men jeg nægter simpelthen at tro på at han er blevet lovet at være starter, man skal ikke ha’ set meget dokumentar eller fulgt Arteta særligt længe for at se det ville være mærkeligt og stride mod hans syn som manager. Bevares, jeg kan tage fejl - men man så det med Martinez, han stod godt og ville gerne have garantier for at kunne spille VM, det ville de ikke give ham og han blev solgt.
Tottenham var kloge I ikke at betale 40 for Raya, der ender med splinter i røven hos Arsenal. Vicario er ikke en dårlig målmand.
Det her er præcis det samme som pep gjorde ved Joe Hart, som Ten Hag lige har gjort ved en golden Glove vinder De gea.
Du henter ikke en målmand ind til 40 mio for at se om han kan slå din tidligere førstekeeper af eller for at skabe konkurrence. Jo en ung målmand som kan udvikle sig. Ikke 2 som kunne starte for de fleste prem klubber pånær de åbenlyse.
Arteta har kugler og er igang med den sidste brik han mener mangler for at vippe City af pinden.
Raya var den 4 bedste keeper på stats sidste år.
Det skaber på ingen måde sund konkurence af have to 1 ere i en top 1-2 klub på målmandsposten.
Historien er set så mange gange, og i dag så tilter de på tvitter hvis ikke de ved de er nummer 1.
Så Raya er blevet lovet noget, 40 mio pund for en backup maaske 1st keeper sker ikke.
Chelsea Kepa Mendy osv osv.
Det fucker hele synergien op, også med dit forsvar foran dig.
Det virker kun i football Manager.
moderator
Arteta hentede også Ramsdale, da man havde Leno, som i flere sæsoner havde været en af Arsenals bedste. Her gik der ikke længe før der blev skiftet ud.

Jeg synes det er en aggressiv handel. Ramsdale har gjort det udmærket, omend der er nogle statistiske parametre bl.a. redningsprocent, hvor mange indlæg de fanger og hvordan man performer ift. expected goals, hvor han ligger lavt. Her ligger Raya højt på det meste.
https://kortlink.dk/sudv
Jeg var ikke helt inde i den konkrete statistik ang. Ramsdale (jeg var vist nok bare forblændet af kærlighed), men jeg tvivler også meget stærkt på, at ideen er at have to lige gode keepere der presser hinanden. Ingen absolutte tophold kører sådan et system. Eller...det er jo ikke enten eller, for i starten bliver det jo sådan, Raya får den ikke bare foræret. Men hvis ikke Arteta troede, at Raya kunne outperforme Ramsdale, så tror jeg ikke han havde hentet ham bare for at presse Rams. Mit bud er, at han ser et større potentiale i Raya.
If I didn’t love football, I’d fucking hate it.
Annonce