Snak

Mere indhold efter annoncen

Medie: Arsenal overvejer at droppe Bruno Guimarães

I dag 11:00

Arsenal overvejer at droppe Bruno Guimarães, fordi Newcastle står fast på en meget høj pris. Det skriver The Telegraph. 



Læs hele nyheden her
Guimarães bliver 29 i år, så 100+ mio. er alt for meget. Jeg ville elske at se ham i Arsenal, men vi skal også hente andre spillere, så vi kan ikke overbetale!
Nej tak. Maks 70 mio pund. Det er ikke en spiller der går direkte ind i startopstillingen og forbedre os markant.
La Auba
I dag 11:36
Nej tak. Maks 70 mio pund. Det er ikke en spiller der går direkte ind i startopstillingen og forbedre os markant.


😳
Ærlig talt, køb ham. Jeg er ligeglad om han koster 100 mil og får 300 k om ugen. Jeg spare ikke penge ved at hoppe fra. 🤣 min husleje er den samme, æg koster det samme. Billet priserne til Emirates bliver ikke billigere af at hoppe fra.
Han går netop ind og løfter os markant.
moderator
Bruno vil selvfølgelig være en forstærkning til truppen fra dag 1. Jeg ville dog foretrække at lade Lewis-Skelly få endnu mere tiltro, og købe en lidt mindre profilerer spiller, gerne med flere år foran sig. Det er langt mere vigtigt, at der inviteres på venstrekanten og 9´eren.
https://kortlink.dk/sudv
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der burde være nogle regler for når man tager kontakt til spiller før klubben.
Det er Jo et vanvittigt kaos man kan skabe hos konkurrenter ved henvendelse og enighed. Og så efterfølgende ikke ville betale prisen, tænker også på Alvarez casen her.
moderator
Hvem siger man ikke har henvendt sig til klubben først? Forhandlingerne med Newcastle er jo desuden i gang. Det er jo ikke unormalt at forhandlingerne om de personlige forhold starter tidligt.
https://kortlink.dk/sudv
Geddar:
Enig, men det lyder bare ikke som om at det er klubben der er blevet henvendt sig til først.

https://bold.dk/fodbold/stillinger/premier-league/nyheder/medie-newcastle-stjerne-med-transferonske-vil-til-arsenal

Transfer requested er jo ikke jeg vil videre til en anden klub, men jeg vil videre til Arsenal.
Tænker, det er godt, at vi får en erfaren spiller ind på den position. Rice har spillet meget og har brug for en pause. Han har været småskadet og syg under hele VM. Der har også været rygter om, at han ikke kommer til at spille de første par kampe, så en Bruno ville hjælpe meget.

Jeg tror, Myles kommer til at spille mere, fordi vi bliver nødt til at rotere langt mere, end vi gjorde i sidste sæson. Det går ikke, at vores spillere er så smadrede i slutningen af sæsonen, som de var i den seneste.
moderator
Du kan ikke rigtigt udlede ud fra dét, om Arsenal har fået tilladelse til at tage en dialog med Bruno eller ej.

Men det kan da sagtens være, at det er startet i en gråzone, hvor mellemmænd har prikket til hinanden, og startet en dialog, som det lader til at være udbredt. Men det ved vi ret beset ikke.
https://kortlink.dk/sudv
Annonce