Snak

Mere indhold efter annoncen
RFEF har lige været ud og bekræfte det.
Hvis det her passer, er det en endnu større joke, end da Real Madrid blev smidt ud af turneringen i 2015 for at bruge Cheryshev.

Han fik det karantæne-udløsende kort under et lejeophold hos Villarreal (og Real Madfrid hævdede ikke at være informeret, men det hjalp dog intet). Heldigvis blev afgørelsen truffet inden returkampen, så man i det mindste slap for at slide på spillere i en kamp, der havde mistet enhver betydning.

Men Chumi fik tilsyneladende det karantæne-udløsende kort i en kamp for Barca B (og så kan Barca jo ikke hævde ikke at være informeret). Det mest vanvittige vil dog være, hvis kampen gennemføres i aften, og Barca så bliver smidt ud af turneringen bagefter.

Valverde skal måske overveje at stille fra start med alle de reserver, han har udtaget til truppen ...
Det er dog meget naturligt at karantæner går med over i Cuppen. Pierre Emil afsonede også 1 af karantæne dagene i Southamptons FA Cup kamp igår mod Derby. Så det er ikke kun et spansk fænomen.
Above all: FC København Second in command: Real Madrid Luis Figo, Raul & Maldini - Stjerner på og udenfor banen. Fænomenet Ronaldo ændrede standarden for angribere. Eden Hazard - Det nye stjerneskud!
Ikke i Spanien.

Cheryshev havde desuden karantæne i lige netop cdr.
Pantic
Det skal dog med i den sammenligning, at det er for et direkte rødt kort.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Slax

Har du evt. et link? :)
Er det en storklub der fumler som en amatørklub, eller er der endelig nogen der har nosser til at straffe Barca for deres fusk?
@ Vierhelte>> Så vidt jeg kan læse mig til, fik Cheryshev karantænen efter tre gule kort i CdR
Joe Haveslange
Præcist. Altså i den turnering det vedrører. Chumis gule kort er givet i ligasammenhæng.
Feedt! Lad os håbe de blir det!
Annonce