Snak

Mere indhold efter annoncen
Som sædvanligt får Brøndby lov til mere end andre. Smadrer folks kæber og byer rundt omkring i landet. Spreder ubehag hos borgere på rastepladser på vej til fodbold. Deres nabo er jo også DBU ude i Brøndby hvis jeg husker ret. Tilfældigt? Næppe
og dyret så, at tilbage var godt
https://www.dbu.dk/nyheder/2017/oktober/to_karaentaenedage_sousa_vejle

Jeg taget mine ord i mig igen - DBU skal også på banen...
I sidste sæson sparkede Sousa ud efter en Viborg spiller som dommeren takserede til gult kort. Efterfølgende vurderede et panel at dommeren tog fejl og tildelte efterfølgende Allan Sousa 3 dages karantæne, så vidt jeg husker ..


Er det den her du mener?
https://www.dbu.dk/nyheder/2017/oktober/to_karaentaenedage_sousa_vejle

For så er det ikke samme situation..
Anders Skjødt Voergaard så ikke selv episoden under kampen, men tildelte Allan Goncalves Sousa en advarsel, da 4. dommeren havde set episoden.


I kampen i går så dommeren selv situationen.

Videopanelet tager også kun situationer op som ikke bliver set af dommeren.
http://sport.tv2.dk/fodbold/2018-07-11-superligaen-indfoerer-videopanel-vil-film-til-livs

Edit: Ser ud til de godt kan indberette en karantæne, ud fra den her formulering:
Når Superliga sæsonen sparkes i gang på fredag, vil der som noget nyt til hver kamp blive påsat en observatør, som gennemser tv-transmissionen hjemmefra. Hvis der observeres episoder, som normalvis kunne have medført en udvisning – og episoden ikke er bedømt af kampens dommer - skal observatøren foretage en indberetning til Fodboldens Disciplinærinstans.

http://www.superliga.dk/artikel/superligaen-indfoerer-videopanel

Nevermind, læste det lige igen, og det ser ikke ud til de kan tage den op når dommeren har bedømt den.

Så er de jo ikke meget værd.. Den bør selvfølgelig give karantæne.
Mikkel_Lund - klap lige hesten en gang.
bruger 153985, Nu "fuckede" Kerim jo heller ikke ligefrem med Kamil. Det var Mads Greve, som helt ubevidst ramte Kamil i ansigtet. Derfor behøver han jo ikke smadre en albue ind i hovedet på Kerim, som intet har med situationen at gøre.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ups :-/
Der er vist nogle Brøndby "haters" der ikke kender fodboldloven.
Dommeren så hændelsen og bedømte den under kampen, hvorfor der ikke kan ændres på hverken straffen for forseelsen eller resultatet af kampen.


I denne situation er det dig, der ikke kender reglerne. Resultatet af kampen kan naturligvis ikke ændres, men disciplinærudvalget kan starte en sag i mod Wilczek, som sagtens kan betyde flere dages karantæne alt efter hvor voldsom forseelsen er. Det Wilczek foretog sig i går var langt over grænsen, og han burde selvfølgelig have været udvist. Ikke nok med, at han vælger med fuldt overlæg at gå ind i duellen med albuen først, så er det også en åbenlys hævnagt. Man kan tydeligt se på billederne, at han er klar over, hvad han gør i situationen. I min verden gør det forseelsen ekstra slem.
Som Brøndby fan mener jeg også at den var til rødt kort MEN....
´JarJarBunkers´ - hvad sker der lige for dig og din kommentar?
Altså fordi DBU er nabo til Brøndby får de lov til alt muligt? Tror du så ikke at de også havde fixet mesterskabet til Brøndby sidste år også?
Du er useriøs - men det ved du nok også selv.
BIF-spids.... Sig det hurtigt 10 gange efter hinanden.
Fuldstændigt hjernedødt, hvis den ikke får konsekvenser
Annonce