Snak

Mere indhold efter annoncen
Betal nu bare 😤😤😤
Kunne ikke svare? Vor herre bevares. Forventer du at folk gider bruge deres tid på et svar til sådan en som dig, når du ikke en gang selv, gider at bruge tid på at undersøge tingene. Sjov verden.
Hvis de selv må bestemme, så synes jeg det er rimelig large at betale over 2 gange. Jeg havde nok valgt at købe Lamine Yamal, og så dele betalingen i 7,5 milliarder rater.
MBL

Hvor var det jeg udtrykte mig uklart da jeg to gange bad om link til noget troværdigt der forklarede juraen om betalingen og ikke bare folk der ved ligeså lidt som jeg om det, men mener de lige skal forklare mig en hel masse?

For du gentager det sidste, hvilket som sagt er spild af alles tid.
If you know, you know.
Hvis det her står til troende, så har den købende klub (København) lavet et decideret scoop og mon ikke det er dér hunden ligger begravet - sælger er bitter, og så må vi se, hvem der rent juridisk har fat i den lange ende?
- Han er en fleksibel spiller, som sagtens kan klare sine defensive pligter som højre back. Men hans store styrke er i offensiven som decideret kantspiller i begge sider. Han gør banen bred og tilbyder en masse fart derude. Derudover har han en fin målnæse, hvilket gjorde ham ekstremt vigtig for Cruz Azuls angrebsspil, fortæller hun til Tipsbladet.

Hun slår fast, at hans afgang utvivlsomt efterlader et kæmpe hul på Cruz Azul-holdet.
Derudover er hun af den overbevisning, at FC København har begået et regulært kup ved at hente den 20-årige U-landsholdsspiller for bare 14 millioner kroner.
- FC København henter et af de største talenter fra en af Mexicas største hold til en pris langt under den værdi, han er værd på banen, slår hun fast.
Rodrigo Huescas har trods sin unge alder allerede spillet 86 kampe for Cruz Azul. Det blev til i alt seks scoringer og 14 oplæg ifølge statistiksiden Transfermarkt.

https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/kronjuvel-til-fck-men-han-er-bedst-som-floej
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ifølge kvart i bold er både ham her og fyren fra Zimbabwe ankommet til Østrig.
Mon ikke der er styr på det?

Ellers ligger der en Horst Wohlers light historie og venter her
If you know, you know.
Klausulerne betales i én rate. Hvor ved vi egentlig fra det er en universel sandhed?

Sådan tror jeg, det plejer at være. I øjeblikket forhandler United om Zirkzee, og han har en frikøbsklausul på 34 mil. Men United vil gerne betale over flere omgange, så i øjeblikket taler de om, at United så skal betale lidt mere (måske omring 40 millioner) for at få lov til at betale af flere omgange. De kan ikke bare få liv til at betale frikøbsklausulen over flere omgange.
http://iconicnumber7.wordpress.com/2011/08/04/a-paul-scholes-tribute-92-quotes/ Ralf Rangnick havde ret
Der må næsten være mere i den sag. Det lyder vanvittigt at man gider ulejlige sig med sådanne problemer pga. af, for FCK, sølle 15 millioner kr.

Edit. Det er jo faktisk kun 7.5 millioner kr.
https://facebook.com/enchancetillasse/
@Stenhård Silikone.
Nu kommer der lige endnu et svar fra en såkaldt "tilfældig bruger" på bold.

En frikøbsklausul er en tilføjelse til en kontrakt mellem den givne arbejdstager (spiller) og dennes arbejdsgiver (klub), som bliver fastsat disse imellem. Denne klausul kan så af en evt. købende klub eller af spilleren selv (kun i Spanien) udløses for at ophæve kontrakten, der er indgået, for at spilleren kan skifte til den interesserede klub.
Der er ingen deciderede regler for hvordan denne klausul bliver strikket sammen, men tror du skal se det med sund fornuft, at klausulen jo er en del af et forhandlingselement mellem spilleren og klubben, når de indgår den oprindelige kontrakt.
Altså hvis spilleren ønsker denne lav, så vil klubben nok skrue på andre forhold i kontrakten, for at blive belønnet for denne nedsættelse - omvendt hvis klubben ønsker den høj, så vil spilleren nok skrue op for andre forhold osv.
Ift. rater er der selvfølgelig også aftalefrihed, men igen af sund fornuft fra klubbens side, vil det være i deres største interesse at indkoorporere i kontrakten at denne skal afregnes over 1 rate, da som der tidligere er nævnt, så er det nok ikke i den sælgende klubs interesse at sælge spilleren til netop den pris, da de typisk vil kunne forhandle sig til en bedre aftale (hypotetisk).

Men du kan læse en artikel fra JP fra 2017, hvor de beskriver det lidt nærmere:
https://jyllands-posten.dk/sport/fodbold/ECE9761117/fakta-saadan-aktiveres-en-frikoebsklausul/
og hvis du har masser af tid her i sommeren, så ligger der også et speciale omhandlende spillerkontrakter og klubskifter fra Aalborg Universitet:
https://projekter.aau.dk/projekter/files/535197166/Spillerkontrakt_og_klubskifte.pdf

God sommer!
Sådan tror jeg, det plejer at være


Præcis

@tottenhamfyr

Alt det der ved jeg godt......også at der ikke er nogen faste regler.
Netop derfor jeg spørger ind til alle dem der er så skråsikre på at reglerne er....
Så vis os de regler, please.
Det jo sysninger fra tilfældige brugere og intet andet. FCK forholder sig forhåbentlig til jura og den må formodes at være på plads siden spilleren angiveligt er ankommet til Østrig nu.

Jeg mangler således stadig nogen der kan underbygge påstanden om at en rate er en præmis FCK forsøger at skide på.
If you know, you know.
Annonce