Snak

Mere indhold efter annoncen
CV og Brøndby står i lort til knæhøjde pt.

Jesper Sørensen formår ikke at få det optimale ud af spillerne, og CV magter ikke at lukke de handler der er nødvendige for at Brøndby får et slagkraftigt hold.

Det er siden mesterskabet i 2021 kun gået ned ad bakke for Brøndby, og det skyldes især en mand - CV.

Nu er det på tide at GFH træder i karakter, og fyrer CV og Jesper Sørensen og sætter deres egen mand på sagen, for ellers ender Brøndby i nedrykningsspillet i denne sæson.

Var jeg GFH gik jeg all in på at overtale Mike Tullberg til at tage jobbet i Brøndby, og hentede en sportsdirektør der kunne rydde godt og grundigt op i den jammerlige trup der pt består af 28 spillere, hvor man med lethed kunne smide 10-12 stykker langt væk uden det på nogen måde havde indflydelse på kvaliteten af truppen.

Det er selvfølgelig ikke Football Manager det her, men der trænger i den grad til at blive ryddet op i den trup.

Spillere som: Divkovic, Hedlund, Björk, Alves, Bell, Salech, Cappis, Wikström, Mensah, Tshiembe og Greve kunne med lethed sendes væk.

Pt. er truppen uden en klar førstekeeper, ingen profil der kan styre midtbanen og et angreb uden et reelt alternativ til Ohi.

Det stinker af middelmådighed i Brøndby for tiden, og det falder alt sammen tilbage på CV, da det er ham der har ansvaret for det sportslige setup, samt ham der har ansat en træner der slet slet ikke er god nok til at styre et hold med ambitioner om at skulle kæmpe med om et mesterskab og medaljer.

De bedste spillere bruges ude af position, hvilket gør at Brøndby er et tandløst mandskab.
52 min gik der i hjemmekampen mod OB, før Brøndby havde den første store chance og et kvalificeret skud på mål.

Ud med CV og Jesper Sørensen!!
Ren underholdning, Hvis den glipper så er tiden rendt ud for CV: så er han fortid på vestegnen.
Mon ikke de i Viborg knider sig i hænderne....
Og det nytter ikke noget, at CV går ind og byder højere - Wahlstedt har vist med denne handling, at han ikke vil BIF nok og det vil fansene ikke kunne godtage!
Den gik ik’
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@ImodGammeldagsFodbold

My man forgot about the bird.....
Mon ikke problemet da han blev gået i dybden var hans CV😆
Det er fint. Hvis han ikke er commited, så finder vi en bedre løsning. Der er masser af tid endnu.
Glory Glory Man United
Når CV har brugt så lang tid på at krejle prisen, Så skylder Walhsted ikke BIF noget. Som en anden skriver tidligere i tråden, så har alle vidst at Hermansen var væk i sommer. Når CV så står efter GFH overtagelse, og siger at man kan købe fra en højere hylde, så kunne han da lavet en aftale med en målmand i foråret. Det lugter lidt af at Lebogang skal hjem og redde os i sidste runde……….
Åbenbart ikke kun på banen det sejler i Brøndby. Så kan folk sgu grine alt det de vil, over at have truppen på plads til træningsstart for 6 uger siden.
Annonce