Snak

Mere indhold efter annoncen
HeyNow

Hold da op et dårligt take Gymnastiksalen, det komme slet ikke til at ske, kan godt være de har massere af penge i England men der kommer sgu ikke bud krig på ham så dumme er de heller at ligge en masse penge på en der har scoret nogle mål i Superligaen


Det gør de snildt, da Franculino har bevist sig over længere tid, både i SL og Europa. Der kan sagtens være nogle klubber i England som kommer i budkrig både med hinanden og andre store klubber i Europa.

Jeg er med på, at mange helst så FCM bare gav ham væk fra småpenge, men han er blevet så stort et navn, at det alene er nok til prisen bliver ekstremt høj. Selv i FM er han blevet hypet og ja det virker måske lidt mærkeligt, men alt det her promovering, koblet sammen med hans faktuelle stats, som er voldsom gode i SL regi, gør at han ryger for de her 200m+

Det er ikke utænkelig at Dolberg bliver hans afløser, selvom jeg på mange måder hælder til andre spillere.
Så længe bolden er rund, kan alting ske
Jstew

Du vælger helt bevist at misforstå. Det jeg siger er, at alle store handler er rate baseret, faktisk er mange mindre handler også.
Du smider ikke bare f.eks. 20m for en spiller, det kan være man smider 10m eller 12m og så resten i rater hver halve år eller lignende.

Ingen taler om præstationsbonusser, som f.eks. den med Simsir, som jo er decideret tåbelig ikke at medregne, selvom FCM har ikke meldt noget ud, det er rent medie snak.
Så længe bolden er rund, kan alting ske
Manden har været en skygge af sig selv siden sin skade. FCM burde klart sælge til det beløb, hvis den historie virkelig er rigtig.
Jeg er med på, at mange helst så FCM bare gav ham væk fra småpenge, men han er blevet så stort et navn, at det alene er nok til prisen bliver ekstremt høj. Selv i FM er han blevet hypet og ja det virker måske lidt mærkeligt, men alt det her promovering, koblet sammen med hans faktuelle stats, som er voldsom gode i SL regi, gør at han ryger for de her 200m+


Ahh, så dine kilder på, at der bag kulisserne er en "budkrig" i gang mellem engelske klubber på en spiller, som for et par måneder siden lignede en fodboldinvalid, da han kom tilbage fra sin slemme skade, er, at han er hyped i Football Manager? Right.

187 millioner er ikke småpenge for en spiller, som pådrog sig en alvorlig skade i december 2025 og som siden har lignet en spiller fra 1. division. Tværtimod er det jo et fuldstændig vanvittigt beløb.
Om det er 20, 25 eller 30 man får for ham er bedøvende. Det er småpenge for Ikasts oliesheik Anders Holch. Pengene lander som et lag støv i toppen af pengetanken. Det er DK´s svar på Man. City
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Sir

Har du fundet de facts samme sted som du fandt odds på Besiktas - FCM?


Det var dog et ekstremt mærkelig post her i en fodbolddebat.
Jeg er med på, at du er fortørnet over, at jeg er uenig med dig i, at FCM tæt på lige op mod Besiktas.

Det jeg skrev var, at Besiktas handler for det dobbelte af hvad hele SL gør og at deres spillere på papiret er langt langt over spiller fra FCM og SL generelt. Jeg skrev så, at de odds jeg kan se er anderledes end dine, dem du viste giver 59% chance for Besiktas sejr og 29% for FCM. Samlet over de to kampe er det 40/60 til Besiktas. Det gør dem favoritter.

Men det er taget fra en dansk IP. Som jeg har skrevet før, så er bettingmarkedet dynamisk og hvis du ser på samme side med en Tyrkisk IP er oddsne i endnu højere grad favourable for Besiktas, logisk nok. Hvis du er neutral ser det også anerledes ud. Sidste gang fortalte du, at AI havde rådgivet dig, måske du skulle spørge den, hvorvidt det er rigtig, at odds er dynamiske.


Det du gør kaldes for baiting. Det afsporer også debatten fuldstændigt. Jeg er sikker på moderator ville fortælle os, at vi skulle holde os til emnet i stedet for de små provokerende person angreb.

Jeg forventer fodbold debat herfra og med fokus på emnet.
Så længe bolden er rund, kan alting ske
Detstrafbart

Det er jeg uenig i. Hvis du så den seneste træningskamp, så ville du ikke skrive sådan. Vi kan sagtens blive enige om at han ikke var 100% da han lige kom tilbage fra sin skade, det er helt normalt.
Så længe bolden er rund, kan alting ske
Mon ikke Sir og din, Gymnastiksalen, fejde, i virkeligheden handler om at moderator ved lidt mere om dig end alle os andre? Blot en tanke 🙂
https://facebook.com/enchancetillasse/
Om det er 20, 25 eller 30 man får for ham er bedøvende. Det er småpenge for Ikasts oliesheik Anders Holch. Pengene lander som et lag støv i toppen af pengetanken. Det er DK´s svar på Man. City

Kan du ikke lige prøve at beskrive hvordan denne oliesheik som du beskriver ham er DK svar på Man City?
For så vidt jeg ved har han ikke smidt en masse penge efter spiller, men investeret i infrastrukturen i klubben ( ligesom rigmands familierne i Aarhus har smidt 500 mil til AGFs nye stadion) og ja han har givet en sikkerhed så man ikke er tvunget til at sælge.
Men det er jo ikke fordi han har åbnet denne pengepung og det bare vælter ind med en masse nye dyre spillere.
Paul Allen.

Mon ikke Sir og din, Gymnastiksalen, fejde, i virkeligheden handler om at moderator ved lidt mere om dig end alle os andre? Blot en tanke 🙂


Hvad antyder du med det? at en frivillig moderator har adgang til viden om os? fordi det ville nok ikke gå alt for godt i forhold til GDPR.
Nej mon ikke det handler om, at nogle ikke vil slippe en gammel debat og er sur over at de fleste er kommet videre.

Jeg vil gerne snakke og debatterer om den her artikel, hvis jeg ville have debat om Besiktas - FCM, havde jeg nok skrevet videre i den dertilhørende artikel eller på klubtråden.

Alt i alt er det fint vi er uenige, folk har ret til at tro Franculino bliver solgt for et lille beløb eller at han er dårlig eller hvad der ellers er skrevet.
Jeg kan se der har været store bud og at FCM har afvist, så mon ikke det kommer højere op. Tiden vil vise hvor det ender. Spændende er det.
Så længe bolden er rund, kan alting ske
Annonce