Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg tror ikke at han kommer over de 200 mil , så måske de skulle have solgt ham til saudi eller sidste år da de fik et stort bud. Han har intet vist siden han blev skadet så ville være dumt at betale 200 mil med mindre det er saudi fordi penge ikke betyder det store for dem , men ville være ærgeligt hvis han ikke afprøver sig i en ok liga

Jeg er enig i han intet har vist siden sin skade. Han har dog heller ikke rigtig spillet, og de kampe han fik i suppen var han jo slet ikke klar.
Også enig i det vil være ærgerligt hvis han ikke kommer til en større liga, men som så meget andet, kan pengene blive så mange, selv for Franco og FCM at man vælger Saudi.

Jeg tror de gør alt for at komme over 200 mil. Hvis han får en god start her de første kampe, tror jeg nu nok interessen bliver stor nok til det.
moderator
"Men det er taget fra en dansk IP. Som jeg har skrevet før, så er bettingmarkedet dynamisk og hvis du ser på samme side med en Tyrkisk IP er oddsne i endnu højere grad favourable for Besiktas,"


bevis det gerne. Du tager helt fejl i dine antagelser om hvorfor jeg skriver til dig. Min anke er at du simpelthen bare lukker så mange ting ud, som du bare finder på. Det er jo fri fantasi. Det er det der er mit problem. Hvis du bare kunne bakke dine udsagn op, ville der jo ikke være nogen ko på isen. Samtidig bliver du ved med at lave stråmænd og lægger folk ord i munden og yderlige har du konstant en aktiv offerolle, hvor du hele tiden anklager folk, medier osv for at være imod FCM. Det er meget irriterende at være vidne til.
Dette er en signatur.
Alt i alt er det fint vi er uenige, folk har ret til at tro Franculino bliver solgt for et lille beløb eller at han er dårlig eller hvad der ellers er skrevet.
Jeg kan se der har været store bud og at FCM har afvist, så mon ikke det kommer højere op. Tiden vil vise hvor det ender. Spændende er det.


Personligt er jeg er dog sikker på at han ryger for et stort beløb. Bare lige for at få den del på plads. Farlige Francu er vild.
https://facebook.com/enchancetillasse/
bold 331636

Jeg hat lige et spørgsmål ti dem, der skriver “top 5 klubber”: mener i klubber i top 5 ligaerne eller mener i Real, Barca, Bayern, PSG, City, Pool, Arsenal og co. (sæt selv dine egne 5)?


En klub som Nottingham Forest eller for den sagts skyld Sunderland, kan jo også sagtens smide de her penge. Det kan mellemstore Franske og Italienske klubber også.
Så længe bolden er rund, kan alting ske
Sir

Det er dig som mener vi skal bruge betting som reelt chance vurdering. Odds har bias og er påvirket af udbyd og efterspørgelse.
Hvis vi alle oddser på FCM, så bliver oddset mindre, logisk nok.

Jeg mener bare det er faktuelt forkert, at bruge det som en sandhed i forhold til styrkeforhold, i sær med tanke på de spillere Besiktas har og de beløb de handler for. Alle kan dog slå alle og FCM er meget stærke i forhold til de beløb der bruges, det er jo det der kendertegner FCM.

Men kan vi ikke fokusere på artiklen her? Tak.
Er du virkelig uenig i, at Franculino er eftertragtet og at der har været henvendelser fra top5 klubber? Derudover ved vi jo at VM skal afsluttes før der kommer gang i karrusellen med reelle bud fra de store.

Man har afvist store bud allerede i det her vindue, ligesom denne artikel fortæller, jeg ved ikke hvor meget Gala bød, men det lyder til det var noget mindre.

Det er lidt sjovt, at du går efter mig, fremfor alle dem i denne tråd der skriver han bare er ringe og det er fake news og hvad ved jeg. Måske har du bare ikke en holdning til det. Det er fair.

Jeg holder stadigvæk fast i, at jeg tror Franculino bliver solgt for mere end 28m euro, det er 210m dkk eller deromkring. Mindre kan også gøre det, hvis de rigtige bonusser og videresalgsklausuler er på.

https://www.plbold.dk/nyhed/franculino-dju-traekker-store-overskrifter/
Så længe bolden er rund, kan alting ske
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Paul Allen.

Fair nok og det er da fedt vi er enige. Hvor meget det bliver er jo ren gæt fra os alle, men man kan jo kigge på de beløb der bliver budt, som denne artikel fortæller.

Ville faktisk helst man beholdte ham, men det er ikke muligt og så er det bare han kommer afsted for en højt beløb.
Så længe bolden er rund, kan alting ske
moderator
"Det er lidt sjovt, at du går efter mig"


Det er fordi du igennem meget lang tid har kørt den stil jeg nævner. Konstante stråmænd, offerrolle og ting du bare hiver ud af den blå luft. Hvis du skriver noget vrøvl, fx at tyrkiske og internationale bettingsites har andre odds end dem vi alle sammen lige kunne finde, ja så kommer jeg til at kommentere på det. Du forsvandt jo belejligt nok i flere dage da jeg bad dig linke til det internationale og tyrkiske bettingsites du nævnte. Du fortalte at du havde fundet odds 1.41 på Besiktas. Jeg har bedt dig dokumentere det, men du snakker bare udenom. Du kan jo bare skrive at jo bare var noget vrøvl og at du tog fejl.

"Odds har bias"

Og det har du ikke eller hvad? Ja odds tilpasser sig, fordi det er markedets vurdering af chancerne. Dog lever bookmakerne jo af ikke at være alt for skæve. Så det vi ser lige nu er markedets vurdering. Hvad skulle tale for at Besiktas pludselig skulle blive store favoritter, som du jo påstår, hvis ikke der sker store salg eller skader hos FCM? Hvis du underkender at bettingmarkedet oftest har en meget god vurdering af udfaldet af fodboldkampe, ja så må du trolle eller det der er værre.

Mht trupværdier så behøver det jo heller ikke være en sandhed. For det første er værdierne jo ikke facts, men fastslået af freelancere. Jeg tror fx godt at FCM kan slå Al-Ahli fra Saudi Arabien, på trods af at deres trup angiveligt er 300 mio kr mere værd. Få dyre spillere kan jo ændre en trupværdi, men uden at holdet nødvendigvis er en sværvægter.
Så Besiktas er smalle favoritterm hvis man spørger alle andre end dig. Du har selvfølgelig også en stor interesse i at underspille FCMs chancer.

Mht Franculino, så tror jeg da også han ryger for en pæn sum. Det er ret kendetegnende for din stil at du skriver: Alt i alt er det fint vi er uenige, folk har ret til at tro Franculino bliver solgt for et lille beløb for er der virkelig nogen der tror det?
Dette er en signatur.
Sir.

Det er dig der bringer betting og odds op som argument.
Ikke mig, end heller i denne tråd. Jeg fortalte dig, at hvis man kigger på odds med Tyrkisk ip på nogle af siderne er der lavere odds end dem du finder. Men jeg har hele tiden skrevet, at jeg synes det er noget mærkelig noget at bruge som argument.

Du forstår ikke, at hele min pointe er at FCM fik nok den sværeste modstander der var muligt i runde 2 af EL, det er vildt at man som seedet trækker en Tyrkisk storklub som f.eks. lige har hentet Trossard! og generelt handler spillere for langt over hvad hele SL gør.

FCM kan i min optik aldrig være en favorit mod sådan et hold også selvom man har gjort det godt. Man har mistet Simsir allerede inden man spiller og har spillere der ikke er med i opstarten.

Du nævner odds i denne tråd, hvorfor?

Jeg har vist dig hvor jeg har min viden fra om de engelske klubber og hvorfor jeg tror de kommer til, at gå efter Franculino, det er ikke sikkert det gør det er noget jeg tror.. Andre her må skrive han er 2.5m værd eller at man bare skal sælge nu fordi de aldrig får mere. Men fordi jeg skriver jeg tror han bliver solgt for 28m euro eller mere så er helvede løs?

Hvis vi skal afslutte alt det mærkelige odds fokus, så er Besiktas favorit. Det siger dine egne odds og andre har også fortalt dig, det er 40/60
Havde FCM ikke det må skotterne sidste år? der mener jeg de fleste kaldte FCM klare favoritter.

Kan vi ikke bare have debat og glæde os over hvor stor SL faktisk er blevet med de her spillere?
Så længe bolden er rund, kan alting ske
Tænker at han ikke er de penge værd, uagtet at han var rigtig god i efteråret. Men 15+ mål i suppen er vist ikke "topklasse". Men talentet er der - men til de summer, næppe! Men FCN kan jo sælge spillere med et nogenlunde fint talent til store summer så det kan jo godt være muligt at indhente en stor transfersum
moderator
"Jeg fortalte dig, at hvis man kigger på odds med Tyrkisk ip på nogle af siderne er der lavere odds end dem du finder"


Vis mig det gerne?

"FCM kan i min optik aldrig være en favorit mod sådan et hold også selvom man har gjort det godt."


Nu laver du igen en stråmand. Det er virkelig irriterende. Debatten går på om Besiktas er stor favorit, som du påstår! Hvorfor skriver du så det der? Det er jo en bevidst fordrejning af debatten.

" Det siger dine egne odds og andre har også fortalt dig, det er 40/60"


Nej odds siger 56/44. Jeg forstår ikke de konstante løgne og fordrejninger. Det er helt uhørt at du bliver ved.


"Andre her må skrive han er 2.5m værd"


igen en løgn! Han skrev at FCM burde sælge nu til den nævnte pris da han har lignet en spiller til 2.5 mio euro efter hans skade. Er det for meget forlangt at du hæver niveauet en smule i stedet for det der?

"Er du virkelig uenig i, at Franculino er eftertragtet "


Igen en helt grotesk stråmand. Hvor har jeg dog skrevet noget som helst der kan berettige det der?
Dette er en signatur.
Annonce