Snak

Mere indhold efter annoncen
Alt er relativt. Gremio er ingen dårlig klub, de har alligevel samlet 43 point over 38 kampe, 5 point fra at være med i topspillet. Den brasilianske liga er lidt skør i forhold til hvad vi har herhjemme, klubberne deles generelt mere om pointene.
“Den der opgiver at blive bedre, ophører med at være god” - "To Dare Is to Do"

Spændende spiller, men! Jeg synes efterhånden, at omfanget af brasilianere i FCM er for stort. Fint, at klubberne krydre, men forkert, at gøre dem til hovedingrediens


Hvorfor er det forkert?

Hvis man er i toppen af suppen, klarer sig godt i YL og samtidig kan integrere unge spillere fra akademiet i førsteholdstruppen hvad er så problemet?
Er det Brasilien generelt antallet af udenlandske spillere du stiller spørgsmålstegn ved?

For det ville da være forfærdeligt hvis man kunne få nogle tekniske spændende spillere til en dræbende kedelig liga?
Det er efterhånden blevet en farce med alle de brasilianske spillere. Det er jo Ala ludogorets som kan stille med en start ellever af brasilianere . Ved de godt herning er byen de skal bo i lol…
Hvad gør det til en farce?
Personligt ville jeg hellere bo i Herning end København og omegn, omend jeg kun har prøvet at bo i sidstnævnte. Men du er med på de ikke er tvunget til at bo i Herning, ikke Rundsaven? Det er tilladt at bo i en anden by, men det påvirker naturligvis bare transporttid til og fra arbejde.
@Rundsaven: Hvad er problemet med at have brasilianere? Gør de det ikke godt? Er det bedre at have svenskere eller andet? Så længe de er med til at hæve niveauet, så er de mindst ligeså velkommen som alle andre nationaliteter.

Og hvad er der galt med Herning? Det er en fremragende by og det bedste af det hele, de har danmarks bedste fodboldhold. Hvis jeg var brasilianer, ville jeg elske Herning - om ikke andet, så er det nok modsat alt det de kommer fra.
“Den der opgiver at blive bedre, ophører med at være god” - "To Dare Is to Do"
Min første indskydelse var, at de endelig skulle gå all-in på at få en langtidsholdbar midterforsvarer - som en anden skriver, så var det tydeligt mod BIF, hvor sårbare vi er når Svia ikke er med.
Men ved nærmere eftertanke bliver jeg lidt bekymret ved endnu en brasser i forsvaret - for det største problem mod BIF var ikke duelstyrken eller hurtigheden, men derimod den manglende styring og placeringsevne.
Dalsgård styrede ikke forsvaret godt nok - og det er måske også unfair at forvente, når han indtil for et år siden spillede back.
Det samme kan sikkert siges om Paulinho - han er primært LB frem for CB.
Om det er sproget, erfaringen eller manglende lederegenskaber der er skyld i at Juninho ikke samlede tropperne bedre omkring indlæg ved jeg ikke - men det var ikke særligt overbevisende.
Og derfor gør det mig også lidt nervøs ved at købe endnu en braser på den position - for det kræver bare et kæmpe overskud at blive en naturlig leder og samlingspunkt for er forsvar, og jeg kan blive nervøs for om han vil kunne løfte den opgave.
Som supplement til Svia vil han sikkert være glimrende - men de bliver også nødt til at kigge efter en substitut, for det tilfælde at Svia bliver skadet eller skal hviles.
Det må være svært at styre et forsvar hvor der bliver kommunikeret på dansk, engelsk og portugisisk :)

Prøv at få en oversættelse på det bag om klip der er fra pokal imod Brøndby hvor Johin og Paulo tester hinanden ud i det taktiske, hvis en af de voksne fik chancen til at rette de misforståelser ud så ligger der mange point gemt der.

Integrationsmæssigt så skiller det oftest vandene om der kan være mange fra en anden kultur i den nye kultur, da der er frygt for at den nye kultur vil blive domminerende. Forskningsmæssigt er det ingen tvivl, men vi er jo tæt på Ingers bagland, så det tæller nok ikke rigtigt her. Men fedt med en parallelsamfundsdebat i FCM :)

Annonce