Snak

Mere indhold efter annoncen
Nu drejer det sig jo ikke kun om at leve optil UEFA’s regler, men osse og leve optil PL egne FFP regler @Robson.

PL har givet klubberne lov til at fratrække de ekstraordinære tab klubberne har haft pga COVID-19. Men dette gælder jo ikke mere og klubben har i de seneste 3 regnskaber kommet ud med et samlet underskud i perioden på £ 195 M. Hertil kan det osse nævnes at man i sidste regnskab fik en skatterabat på £ 34 M pga ekstraordinære afskrivninger. Den rabat har man ikke mere. Kigger man på 1/4 kvartal regnskabet fra i år, tabte klubben tæt på £ 2 M om ugen. Dette er dog med 2 udsatte hjemmekampe og de indtægter vil selvfølgelig kom ind senere. Man er osse kommet af med Ronaldo’s løn, som kostede klubben i omegnen af £ 16 M om året. Der er intet der ikke indikere at klubben ikke igen, vil komme ud med et pænt stort underskud.

Lidt firkantet stillet op må PL klubberne komme ud med et samlet underskud på £ 105 M over en 3 årige periode. Der er dog flere ting klubberne kan trække fra underskuddet ift FFP reglerne.

Uanset om man får rige ejere ind osv, så vil det kræve store salg for at få plads til at bruge £ 200 M som KO osse er inde på.

Klubben har forøvrigt den 3 højeste omsætning i PL.

“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Er der nogen der synes PSG er drevet specielt godt ? Umiddelbart synes jeg det ikke. Derfor kan jeg godt frygte lidt at Qatar vil købe United og ikke investere i bedre Director of Football og helt sikkert en opgradering på kontraktforhandler. Der er sikkert mange i toppen af hierarkiet der trænger til at blive skiftet ud.

Jeg mener det er da fint hvis de vil betale for en total renovering af Old Trafford og give penge til transfers, men hvis de tåber der sidder med kontraktforhandlingerne ikke kan finde ud af at forhandle vil der aldrig blive plads til nye spillere pga. FFP´s nye loft på spillerløn kontra omsætning.
Annonce