Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg håber at næste destination er Serie A så han kan fuldføre quadruplen.
Ville være smukt hvis han fx kunne føre AC Milan tilbage til storhedstid.

Men han har jo aldrig ført til et hold til tops fra baghjul?
Han har valgt klubber som enten har været klart tophold og/eller været økonomisk i liga for sig selv.
Håbløs fodbold romantiker der efterhånden hellere vil se de lokale serie hold end CL.
Kig nu lige på medierne der melder den. De er ikke ligefrem de mest troværdige.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
moderator
"Men han har jo aldrig ført til et hold til tops fra baghjul?"

Barca var vel næstbedst i Spanien, da han transformerede dem til at være det nok stærkeste hold i årtier. City var heller ikke rækkens bedste, da han løftede dem voldsomt meget, og til at være næsten lige så vilde som hans Barca-hold.
https://kortlink.dk/sudv
Men han har jo aldrig ført til et hold til tops fra baghjul?
Han har valgt klubber som enten har været klart tophold og/eller været økonomisk i liga for sig selv.


En gang skal være den første og det er ikke ligefrem fordi Milan er et miniput hold i ligaen.
Diskussion fremfor konklusion
En af de absolut ypperste trænere/managers takker velfortjent af … klasse hele vejen
"We didn't underestimate them. They were just a lot better than we thought” 🙈 #KSDH 🤍 #KTBFFH 💙🤍
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Men han har jo aldrig ført til et hold til tops fra baghjul?
Han har valgt klubber som enten har været klart tophold og/eller været økonomisk i liga for sig selv.


Og hvad så? Han har stadig haft et arbejde, der skulle gøres. Og mange trænere får meget at handle for, men det er ikke dem alle, der kan finde ud af at udnytte det, men det kunne Guardiola i Barca, Bayern og City til fulde, og det må man altså bare lette på hatten for. Så er han en checkbook manager? Måske. Men det ændrer ikke på, at han er en psykopat på den gode måde. Han er besat af fodbold, og han har ændret sporten for altid med hans tiki-taka tilgang, der startede helt i Barca tiden for snart to årtier siden. Nu om dage bliver ordet legende brugt om mange, men ham her er i sandhed en levende legende.
Geddar

Han overtog da et ret godt Barca hold vil jeg mene og i city brugte han da mega mange penge efter akkurat at have kvalificeret den til CL? Eller husker jeg forkert? Jeg synes det er rimeligt at antage at pep er hvor der er midler. Og det er helt fair! Han har brugt dem godt og det er mange klubber der har penge.
Men at tage Milan der ikke har en uudtømmelig pengepung eller rækkens bedste hold ville da være noget nyt? 🙂
moderator
Ja, det var "ret godt", men det gik til at været legendarisk godt. Det var en ret massiv transformation. Og ja, i City har han brugt mange penge, men som United-fans kan du vel skrive under på, at der er langt vej fra dét, og til at have et så stærkt hold som Guardiola har formet.

"Men at tage Milan der ikke har en uudtømmelig pengepung eller rækkens bedste hold ville da være noget nyt? 🙂"

I Italiensk regi er de vel ret godt med.
https://kortlink.dk/sudv
Geddar

Hvilket jeg også skriver 🙂 mange hold har penge og han har brugt dem godt. Men det kunne alligevel være nyt hvis han var et sted hvor han måtte nøjes med hvad der var. Eller at få forstærket 2 positioner og det måske kunne have været 4 man gerne ville.
For det er jo en anden sandhed for mange hold, at man må få det til at fungere uden mega mange midler 🙂

Men det skal ikke være for at tage noget fra ham! For pep er en gentleman og mega dygtig! Og absolut en af de største! Synes bare det kunne være så fint at se hvad han ville gøre med et hold der ikke bare kan fyre 100 mil af som city jo kan gøre på bare én spiller 🙂
Men han har jo aldrig ført til et hold til tops fra baghjul?


Hvorfor er det her altid en diskussion ift. Guardiola? Der findes sådan en eller anden skuffelse over, at han aldrig tog et ´mindre´ job og beviste sit værd ved at føre dem helt til toppen - som om det er et argument for, at han ikke har bevist sig rigtigt - lidt ligesom folk der tvivler på, om Messi kunne gøre det på en regnfuld søndag i Stoke, eller ikke mener at han har bevist sig, fordi han aldrig har været i PL.

Det er nu altså sådan, at de største jobs går til de bedste managers - Guardiola skylder jo ikke nogen at gå ned i niveau for at bevise sit værd - han beviser sig jo i de største jobs. Det er en mærkelig tanke.

I øvrigt - hvilken manager har egentlig bevist sig, som det efterspørges her? Det er der ikke mange af ´de store´ som rent faktisk har - jeg kan faktisk ikke kommer i tanker om andre end Mourinho, og det kan da diskuteres, om den overhovedet er relevant.
If I had the wings of a sparrow... If I had the arse of a crow... I'd fly over Pride Park tomorrow... and shit on the bastards below!
Annonce