Snak

Mere indhold efter annoncen

Medie: Jeppe Kjær er på vej til Ajax

tirs 4. aug 2020

AC Horsens' Jeppe Kjær er på vej mod et skifte til Ajax. Det skriver B.T. 



Læs hele nyheden her
15 mio. kr. da ikke så meget.

Talentet og alderen gør af at prisen burde være mindst 25 mio. kr. + videresalg
Han har dårligt rørt førsteholdsfodbold, kontraktudløb i 21 og kommer fra en meget lille klub, som ikke normalt sælger spillere for nævneværdige beløb. Det er en meget svær forhandlingssituation for Horsens. Og 15 millioner luner voldsomt i deres kasse.
København.
15 mio. kr. da ikke så meget.

Talentet og alderen gør af at prisen burde være mindst 25 mio. kr. + videresalg


Hvor mange talent går der per million? Hvor mange alder skal der til for at trække fra i prisen?

Kunne godt tænke mig at kende din værdisætning. Jeg ved godt det kan lyde nedladende, men det er faktisk oprigtig nysgerrighed over for hvad man baserer de her ting på som fan.
Til sammenligning solgte FCN den bedste spiller fra årgang 2003 (der er den bedste årgang nogensinde i FCN) til Ajax for et år siden for 3 mio. Euro.
Flemming P er indbegrebet af "Arrogant Positivisme" Trods mit brugernavn har jeg ingen tilknytning til FCN udover mit sæsonkort. Indlæg er således ikke udtryk for FCN's holdninger men egne betragtninger som fan.
Jeg mener helt klart også 15 mio er ALT for lidt ligemeget hvilken klub mv. man kan tydeligt se hans kvaliteter i de kampe han har spillet.. Var han i FCN var det nok i omegnen af 70 mio..

Så mon ikke de bør have 25-30 mio for ham
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Fornuftigt skifte, når det nu skal være
Den er helt ok pris for en 16 årig. Han ser spændende ud, men meget kan nå at ændre sig i den alder, så det er også et sats af Ajax.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Synd, så hellere han blev i Superligaen og spillede til han var 18 år
Vejle Boldklub - fem danske mesterskaber AS Roma - tre scudettoer FC Barcelona - 26 mesterskaber Og få så Radja Nainggolan tilbage til Roma
Kun 15 mill , elendig handel , vil mene 20 mill plus 20 % i videresalgsklausul mindst .
Talentet og alderen gør af at prisen burde være mindst 25 mio. kr. + videresalg


På den anden side har ACH ham kun på kontrakt 1.5 år mere! Og vi går nok ind til et par rodede transfervinduer... Sætter de prisen rent efter talentniveauet risikerer de at stå næste sommer uden at få mere end lommepenge for ham!
Annonce