Snak

Mere indhold efter annoncen
Et problembarn der blev hentet for en måned siden og som er klubbens dyreste indkøb. Spiller ikke en eneste træningskamp.

I kan prøve at vinkle det til en win win med kæmpe fortjeneste(sker formentlig heller ikke)og at det hele er et led af en spekuleret strategi fra FCM´s side, men selv Nigrum Lupus tror vel ikke selv på det.



Absalon og Zuma.
@hgw
Er med på at nogle hold spiller på en måde der kræver mere tilvænning end andre. Men min pointe var at alle hold gerne vil have deres hold klar så tidligt som muligt. Nu har FCM holdt fast i en stamme, så det er lettere at falde ind, men alle hold kræver stadig en del.
Nu har han selvfølgelig ikke været klar endnu og derfor har han ikke kunne tilvænne sig. Men man køber jo ikke en spiller på det niveau ud fra en betragtning om at han ikke er nødvendig. Så bliver han solgt vil FCM vel gerne ud og finde en erstatning, det har man massere af penge til, bare mindre og mindre tid. Og tættere på chl kval kampe.
FCM må jo være indstillet på at sælge, hvis de har givet Køln lov til at forhandle personlige ting med spilleren.

Og må formode, at de er tæt på hinanden i pris, da det ellers ikke giver mening at sætte en masse tanker i hovedet på spilleren omkring hvad der kunne være blevet - som jo bliver noget mere tydeligt når det kommer på papir i en forhandling.
Nu skriver folk at FCM´s vigtigste kamp er om får uger og indenfor en mdr?
De spiller da cl kval om 5 dage ?, det når de selvfølgelig ikke at erstatte.
Tvivler også på han er skadet, skal han skifte må han vel ikke spille for fcm da hans nye klub så vil være den 3. indenfor en given periode ? Kan ikke huske de eksakte regler ...
Men spændende hvad der sker, men er helt sikker på han skifter da han vil væk, hvilket er eneste grund til fcm sælger...
Dk. Brøndby since 1985 Eng. Man U & Tottenh.since 1992 & 2009 Spa. Real Madrid since 2002 Tys. Dortmund since 1990
@Multi
Der er vel forskel på at ikke ville være i klubben og være utilfreds.
Man kan godt argumentere for at manden ikke vil være i klubben/hellere vil være et andet sted når han har forhandlet personlige vilkår på plads med ca to andre klubber
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Viv
Tror det er maks to klubber indenfor en sæson. Så hvis han spiller for FCM nu, for så at skifte til fx Køln, må han ikke spille for en ny klub fx ved et januar skifte.
Jeg skal ikke kunne sige hvad andre brugere mener, men jeg mente at FCM har de vigste kampe indenfor den kommende måned, så fra tirsdag som du siger og frem.
Utroligt bold ikke har fjernet artiklen endnu
Sibusiso Jensen

Drexler vil ikke være med i de to kampe mod Astana ligegyldigt om han blev solgt eller ej! Han er skadet og ikke 100% klar endnu. Han har trænet en lille smule med men ellers været ned og træne meget for sig selv og derfor gør det ikke ligeså meget, at hente en ny en ind ift hvis han havde spillet "fast med" i de sidste 1½-2 måneder, men sportslig er det da surt hvis Köln kommer derop hvor man ikke kan sige nej til salg! (intet er på plads endnu mellem klubberne!) Man har dog en erstatning klar, men helt ærligt vil jeg hellere se Drexler! Han har det vi mangler mest og ville blive en magt faktor i SL.

viv

Korrent. Drexler bliver ikke klar til Astana kampene selvom han bliver! så på den front gør det ingen forskel! Han er stadigvæk små skadet, men ville nok kunne spille med i næste runde af CHL/EL kval. En så god spiller i så høj en alder vil altid gå efter en "super kontrakt" til at slutte af på og der må jeg jo helt erkende, at Köln med mulighed for BL næste sæson kan give mere end hvad vi kan/gør pt. Derfor giver det fint mening og jeg har allerede skrevet om kontrakt forholdet i sidste indlæg. Men falder det til grunde, så spiller Drexler uden at være utilfreds! Personligt håber jeg ikke man bliver enige, da jeg mener Drexler er bedre end erstatningen.. men sådan er fodbold.

Midtjylland<3

Det er nok ikke gået op for dem, at der ikke er hold i tipsbladets journalistik. Måske de skulle se på kicker i stedet.
Det har intet med utilfredshed! Drexler vil gerne spille BL og har klausuler i den kontrakt Köln har givet ham, desuden har han sin familie i Tyskland. Det er tilgengæld gode penge, at tjene for en spiller der ikke er klar til kamp endnu (han er skadet, selvom han snart er klar igen)

Ren komiske Ali. Drexler har ikke nævnt FCM med et ord siden han signede, klubben figurerer slet ikke på hans Insta profil. Om ikke utilfreds så han er i hvert fald da ikke særlig begejstret over at spille for FCM.
Og skal vi ikke blive enige om at han nok ikke er skadet men blot holdes ude af truppen til han bliver solgt.

Han er væk indenfor en uge.
Absalon og Zuma.
Sibusiso Jensen

Faktisk er han ikke engang registreret endnu, men det betyder altså ikke han er utilfreds og det er det du skal forstå! Han vil helst BL og den store pose penge, det vil alle! Ellers så vi jo ikke alle de "bedste" spillere blive solgt fra SL gang på gang.

Du ser ham ikke i FCM trøjen på hjemmesiden eller på hans insta før, at man er helt sikker på han bliver. Hvis han blev registreret og spillede med nu, så ville han blive låst ude fra andre muligheder, det er allerede beskrevet i kicker da han blev hentet, stik modsat hvad kicker tror, så kan jeg dog godt afslører at han ikke blot er købt for, at tjene nemme penge på hurtig salg. Han er dog let skadet og har været det i noget tid! Han har trænet let med og har haft træning selv.. Så jow han er er skadet, men ikke mere end at han er klar om en halvanden uges tid.

Det kan du sagtens få ret i, at han er væk. Det kræver bare at Köln smider lidt flere penge på bordet, som jeg skrev tidligere så har Frankfurt og Mainz trukket sig, skal da ikke afvise 100% at de kan komme med større bud, men det virker det altså ikke til, så det er nok op til Köln
Annonce