Snak

Mere indhold efter annoncen
@dwight jeg er for så vidt enig i dine betragtninger. Nu har FCK bare sat sig i en uheldig forhandlingsposition, hvor Lerager står i en gunstig position, fordi de ikke rettidigt har handlet.

MEM er købt. Men har på ingen måde spillet sig ind i en start 11’er.

Delaney er god, men ustabil pga. skader.

Clem, ja, bevares, der kan ske meget, men ville du være helt tryg ved det?

Ny spiller? Hvor længe har de fleste brugt på at køre det ind?

Eftersom man ikke har købt rettidigt ind, så er det lidt af en hån at tilbyde så kort en kontrakt i mine øjne, for en spiller der ligeså godt kan forhandle den, måske sidste kontrakt, hjem med bedst mulige vilkår. 6 mdr. vil ikke være hans sidste.
“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
Et langt og belærende indlæg om hvorfor folk ikke bør gøre ditten og datten på baggrund af utilstrækkelig viden, for så selv at gøre lige nøjagtig det…. 😄


Du kunne også læse mit indlæg igen og se hvad jeg skriver😄
Der konkluderes at det er en hån med udsagnet “det er en hån”.
Jeg gætter på, hvad jeg tror bliver udfaldet ed udsagnet “lur mig”.
Du kan godt gennemskue forskellen, ikke? Hint; Det handler om varedeklaration.
Jeg har intet imod spekulationer eller gæt, det er det vi er her for. Jeg opponerer mod konklusioner på baggrund af begrænset indsigt.

LL og DS: Med mindre Lerager bliver tilbudt en guldrandet kontrakt på de seks måneder, så er det da en hån?


Det ved du da ikke? Det kunne da være at det passer familien Lerager bedre at flytte til sommer end denne vinter. Måske ift. børn/familie, bedre muligheder på transfermarkedet eller hvad ved jeg. Det kan også være at hans løn for foråret netop afspejler at det, som du er inde på. Der findes scenarier hvor det ikke er noget hånligt over tilbuddet, og netop derfor virker det forhastet, skråsikkert at kalde det en hån på nuværende tidspunkt. Han kan jo i øvrigt bare afvise det, som han har gjort.

Man kan ikke belære om dette, for så begive sig ud i selvsamme øvelse lige efter, det går altså ikke - selvom din pointe selvfølgelig er fin.


Uden der skal gå fuld dansktime i den så “belærer” jeg om ikke at drage forhastede konklusioner på for tyndt grundlag.
Jeg er åben for, og bidrager selv til spekulationer - og som du siger, det er vel derfor vi alle er her? - men jeg drager aldeles ikke selv konklusioner.
Der er forskel på konklusioner som “det er en hån” og spekulationer som “lur mig”. Det ene er udtrykt som et faktum, det andet er udtryk for personlig gætværk, og i øvrigt varedeklareret derefter.

Eftersom man ikke har købt rettidigt ind, så er det lidt af en hån at tilbyde så kort en kontrakt i mine øjne, for en spiller der ligeså godt kan forhandle den, måske sidste kontrakt, hjem med bedst mulige vilkår. 6 mdr. vil ikke være hans sidste.


Jeg kan ikke se at det partout er en hån. For mig er det en selvfølge at FCK da starter forhandlingen med det scenarie de helst vil have (om det så blot er 6 måneder) - jeg vil blive overrasket om ikke Lerager gør det samme.
Vi er helt enige om at Lerager umiddelbart står med de bedste kort på hånden, FCKs situation på midtbanen og hans spil taget i betragtning og netop derfor gætter jeg også på at han får mere end 6 måneder.

Af nysgerrighed, ville i også betragte det som en hån, hvis Lerager lagde ud med at ønske 2,5 år mere, uanset at I ikke kender til løn, vilkår osv.?
Det ville jeg nemlig ikke. Ligesom jeg har fuld forståelse for at FCK starter med udgangspunktet 6 måneder, har jeg da tilsvarende hvis Lerager starter med udgangspunktet 2,5 år.
Derfra ville det logiske for mig så være, netop fordi Lerager umiddelbart står i en bedre forhandlingsposition da FCKs behov virker mere akut, at han kan ende med at få 1,5 år. Potentielt med en option klubben kan aktivere.
Der er forskel på konklusioner som “det er en hån” og spekulationer som “lur mig”.


Vi kan såmænd sagtens lege dansktime, det gør ikke noget - jeg synes umiddelbart, at du er god til at benytte dig af vendinger, hvor du gør opmærksom på, at du giver udtryk for en personlig holdning - "spekulationer" som du kalder dem - og det er vigtigt for en debat, for ellers snakker alle pludselig i ultimative sandheder, og ja, så er det en dårlig debat. Men, hvis vi skal helt ned i de detaljer, ja, så skal ret være ret. Jeg synes umiddelbart også at bemærke, at du bliver lettere konkluderende i din kommentar, fx når du skriver:

Et halvt års forlængende kunne være ideel for FCK, så ville de kunne se tiden an(...)


Eller

Det er også værd at huske på at Lerager er et sted i sin karriere og sit liv, hvor det(...)


Her er der da allerede to konkluderende tendenser på vegne af FCK og siden Lerager.

Og hvis vi virkelig skal fluekneppe, så er "det er en hån," jo ikke andet end en personlig vurdering af kontrakttilbuddets værdi - det er leveret konkluderende, sandt, men der er vel ingen, som læser det og forestiller sig, at FCK rent faktisk har til hensigt at håne eller ydmyge Lerager ved at tilbyde ham en kontrakt på et halvt år - tværtimod er det udtryk for en holdning om, at kontrakttilbudet på et halvt år er dårlig behandling af Lerager, og at man, i tråd med oplysningerne i artiklen, godt kan forstå, at han afviser det.
På den måde kan du jo naturligvis heller ikke tage brugen af sådan en vending bogstaveligt, for så misforstår du da for alvor, hvad vi skriver...
If I had the wings of a sparrow... If I had the arse of a crow... I'd fly over Pride Park tomorrow... and shit on the bastards below!
Når en så nasty klub har svært ved at sætte pris på en så god spiller, så kommer du da bare hjem til AB og får anførerbindet på, Luke <3
@cornholio, jeg tror vi grundlæggende er nogenlunde enige.
Fra min stol var der i hvert fald ikke mere i det end at opponere mod ultimative “sandheder” frembragt på tvivlsomt/begrænset grundlag, som jeg forstår du heller ikke er fan af.

Om vi så taler forbi hinanden i den sekvens jeg giver udtryk for min holdning, eller om jeg overfortolker de ultimative sandheder er så hvad det er. Det tænker jeg at vi har fået udredt på nuværende tidspunkt.

God dag herfra.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jamen altså.
Er der da ikke nogen af jer, der kender udtrykket FORHANDLING?

Bold.dk + EB har som så ofte fundet sig et snedigt clickbait, og vi falder i med begge ben, suk.

Jeg gætter da på (som i *gætter*), at begge parter er fint tilfreds med en mellemting af de startforslag, som er på bordet pt. - måske 1½ år med de nuværende vilkår.
Men begge parter forsøger så (husk ordet ´forhandling´) at over/underbyde.

lad os se tiden an.
De må næsten have en anden klar siden det ikk kan lad sig gøre. Men okay hvis han har et tilbyd liggende fra SA med en vild lån. Så skal han jo tage det. Men Uha Sune har noget af en opgave foran sig
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Dwight
Tror du har ret - tak i lige måde :)
If I had the wings of a sparrow... If I had the arse of a crow... I'd fly over Pride Park tomorrow... and shit on the bastards below!
ALTID AB - Kom nu bare hjem Ler, du ved du vil blive hyldet <3
Smid den gamle nisse ud :)
Så overtager vi ham gerne i FCN :)
Annonce