Snak

Mere indhold efter annoncen
Poul

Ja med bonusser fik fck det, så du mangler lige de 37 mio mere på franco, som os er 2 år ældre..

Så nej de burde skam skyde ham afsted.
Ja det er helt korrekt tipsbladet er ejet af et betting firma som også ejer Viborg - utroligt det går så meget under radaren i disse anti betting tider -

Salget af franculino og generelt den nuværende pengestrøm siger bare at rigmændene virkelig har gjort deres indtog i superligaen / både som ejere men også som sælgere - det handler kun om 1 ting og det er penge / ærgelig. Hvis han ryger til 200 mil er der så ikke solgt for over 500 million i det her vindue?
Personligt har jeg svært ved at forstå, at en klub som Bologna - hvis de har den slags penge, ikke går ud og finder noget fra en bedre liga end superligaen.

Franculino har performet fantastisk denne sæson, uden tvivl, men sidste sæson var vel ikke andet end lidt over gennemsnittet med xG på 0.44 pr kamp på 3.7 afslutninger. Samtidig har han begrænset bidrag udover mål og tilstedeværelse - hvilket naturligvis også er fint, se bare på Haaland, men det virker også kun hvis holdet er tilsvarende godt til at opveje det. Franculinos pasningsspil er ikke imponerende for et absolut tophold i en svag liga, han har kun 38% successfulde driblinger og hans defensive stats er sløje.

Man burde kunne finde noget bedre, eller i hvert fald mere proven, til den pris i min verden, men kæmpe kudos til FCM hvis de får lukket denne - formentlig baseret primært på de 6-7-8 kampe han har spillet (sindssygt) stærkt i år.
Ja med bonusser fik fck det, så du mangler lige de 37 mio mere på franco, som os er 2 år ældre..

Hvis bare regnestykket og verden var så simpel 😂

Jeg er ikke i tvivl om at FCM overvejer buddet, men med 10 dage tilbage af vinduet er tiden knap i forhold til at finde en erstatning (FCM er naturligvis ikke uforberedte hvad det angår).

Derfor accepterer FCM heller ikke buddet før det bliver højere.
Som en der har min daglige gang i FCM kan jeg med næsten 100% sikkerhed sige, at Franculino af flere gode grunde ikke bliver solgt i dette vindue.
1. FCM mangler ikke penge og har derfor råd til at takke nej.
2. Franculino vil ikke til Frankrig. Hans ønske er Spanien, Italien, Tyskland, England.
3. Man mener man stadig kan udvikle ham betragteligt.
4. Han er vurderet som en meget vigtig brik i forhold til europæisk succes i år.
5. Med en god sæson forventes en salgspris i næste vindue at være +250 mill uden bonusser.

Mere indhold efter annoncen
Annonce
Fodboldjedi
Franculino har performet fantastisk denne sæson, uden tvivl, men sidste sæson var vel ikke andet end lidt over gennemsnittet med xG på 0.44 pr kamp på 3.7 afslutninger. Samtidig har han begrænset bidrag udover mål og tilstedeværelse

Du har ret i at Franculino ikke havde den bedste sæson sidste år (husk også at kigge på hans xGOT), men det kan vist siges om de fleste fra FCM.

Alligevel blev det til mål og assist hvert 120. minut i Superligaen (top 5 i ligaen). Kigger vi kun på mål er det én per 153. minut, hvilket var 3. bedst.
Til sammenligning var det 1 M+A per 105. minut (top 2) og 1M per 133. minut (top 2) i 23/24.

Så af en der ikke har præsteret, så har han præsteret ret godt.
Der bliver skrevet at 187 millioner er upfront.

Imponerende, selv for det halve burde de skyde ham afsted.

Ved nærmere omtanke er det nok mere heldigt end imponerende.
Tænk at få så mange penge for en spiller der bare har scoret nogen kasser i Danmark i en kort periode.
Fuldstændig latterligt, kan kun være enig.
Stankovic
Imponerende, selv for det halve burde de skyde ham afsted.

Ved nærmere omtanke er det nok mere heldigt end imponerende.

Sagde du det samme (eller mente du det samme) om transfers af Froholdt, Oskarsson, Nuamah, Kudus, Kamaldeen og hvad de ellers alle sammen hedder?
@DialogER: Pointen er såmænd bare at jeg ikke tror at FCM sælger Farlige Francu før det er 200 upfront - og det forstår jeg skam godt. Han er offensiv spiller og han er dygtig.
https://facebook.com/enchancetillasse/
Annonce