Snak

Mere indhold efter annoncen

Medie: Liverpool kaprer Newcastle-handel

tors 18. jun 00:35

Liverpool køber Victor Munoz for næsen af Newcastle. Det skriver Fabrizio Romano. 



Læs hele nyheden her
Den kom virkelig ud af det blå- men velkommen til. Af hvad jeg har kunne se og læse mig frem til er han en hurtig, pågående og aggressiv kantspiller, hvilket alle er kvaliteter den nuværende frontlinje i den grad har manglet siden salgene af Diaz og Nunez. Jeg krydser fingre for dette er en luksus-opgradering af Chiesa og ikke en direkte erstatning for Salah. Her er Diomande stadig drømmen
Cafu walked so Pallesen could run
Lyder som om, at Liverpool igen misser de bedste kantspillere… Sikke noget p..
Rolig. Liverpool skal nok stadig gå efter en top kantspiller. Er ikke i tvivl om at enten diomande eller Barcola ender hos dem
@TheRedsLiv

Det ene udelukker jo ikke det andet. Vi skal jo bruge mere end en kant dette vindue og denne handel er jo heller ikke for en voldsom sum i disse dage( utroligt nok), så det er næppe hele transferbusgettet der er røget her.

Er også ret overbevist om at.man stadig går benhårst efter Diamonde som første prioritet og Barcola som anden peroritet. Så eyger Diamonde til PSG så ryger Barcola nok til Liverpool.
Men intet er seævfølgelig sikkert.

Kender ikke spilleren super godt, men han må da kunne lidt når han er spansk æandsholdsspiller, bliver spændene at se ham i aktion.
Lets talk about Six Baby
"Kapret" handelen etter at spilleren nesten var klar for Newcastle. Høres ikke ut som en planlagt transfer... For øvrig spent på kvaliteten.
Liverpool laver bare en ´Real Madrid´ - og skynder sig at købe en spansk landsholdsspiller - så man kan sige, at man har en spiller i den spansk VM-trup.

Spøg til side.

Liverpool behøver da snart ikke en scouting afdeling - når de tilsyneladende bare bruger Newcastle.

Spanien har mange gode kanter og offensive spillere - men der er få, der for alvor slår igennem (bare se landskampene, når Williams og Yamal ikke er klar). Baena havde jeg forventet mig meget mere af hos Atletico. Bayern havde heller ikke held med sin spanier.

Så må man håbe, at Liverpool har en bedre hånd med Munoz - især med en landsmand ved trænerposten. Giver under alle omstændigheder noget til bredden
Jeg kender ham ikke særlig godt, men hvis han er (som det forlyder) venstrekant, så giver det da perfekt mening, at købe en talentfuld spiller der kan dele spilletiden med Rio, som også skal have en masse spilletid i næste sæson... Jeg håber lidt på, at vi henter både Diomande og Wilson til højekanten... Wilson som den rutinerede PL spiller og Diomande som den fremtidige superstjerne... Så kan vi godt sælge Chiesa og Gakpo...
Lyder som om, at Liverpool igen misser de bedste kantspillere… Sikke noget p..
Igen?


Hvad er det for en kantspiller, du mener Liverpool har misset før?

Kanterne har da netop nærmest i det sidste årti været Liverpools måske største force.
Victor Muñoz er spændende! Helt klart et godt køb til den pris. Som altid med unge spillere, der har masser af talent og potentiale, så synes udfordringen ofte at være i det endelige "output".
Ofte ser man unge spillere med en masse fine løb, driblinger og idéer - men for en klub som Liverpool, er det ikke nok, at stats ligger på (ellers fornuftige) 10-12 mål/assists på en sæson. Ideelt set skal de tre forreste have 20+ mål/assists pr sæson.
Men er villig til at give ham chancen.
Liverpool 1982
Annonce