Snak

Mere indhold efter annoncen

Medie: Liverpool sælger Nunez for 450 millioner

ons 6. aug 21:14

Flere medier skriver, at Liverpool sælger Darwin Nunez til Al Hilal. Fabrizio Romano melder om en pris på 450 millioner, som kan stige yderligere. 



Læs hele nyheden her
Som Arsenal-fan bliver man lidt misundelig på Chelsea og Liverpools evne til at sælge bænkevarmere for store penge.
Ja det er flot salgsarbejde.
Hvis Slot og den sportslige ledelse rammer rigtigt og får Wirtz, Ekitike og formentlig Isak til at præstere fra start og igennem hele sæsonen, så vil de med rette blive hyldet som genier.

Hvis ikke så vil man sige, at det var for voldsomme ændringer at lade både Darwin Nuñez og Luis Diaz gå efter Jotas tragiske dødsfald.
For mange ændringer på et hold, der lige havde vundet ligaen.
Pænt solgt
Det handler også en del om spillernes villighed til at ville skifte til den saudi arabiske liga, men hvis de betaler 3-5 gange så meget i løn så kan det naturligvis overtale en del.

Det er i hvert fald en voldsom pris i forhold til hvad han har vist i Liverpool.
Nunez er en fed spiller, som har gjort det godt i preseason.
At han måske ikke passede helt ind i spillestilen, gør ham ikke til en dårlig spiller.
Damn jeg har været glad for ham. Ked af at han tager afsted.
Det er 3 vi har taget afsked med nu, må håbe at de ved hvad de gør.
Til gengæld er der knald i det unge kuld, med Rio med de hurtige fødder.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
450 mio. kr for Nunez og 250-300 mio for Elliott om lidt... det trækker op til endnu et Isak-bud.

Jeg kan virkelig ikke se problemet i at lade Nunez og Diaz gå.
Nunez passer ganske enkelt bare ikke ind i klubben.
Diaz´ har nok toppet er var efter min mening faldet lidt i niveau.

Elliott kommer jo så desværre lidt til overs, hvilket er lidt synd. Fed type. Fed indstilling. Men han skal søge efter meget mere spilletid end han får næste år. Så det er klart det rette move.
Synes os han er fed type, altid med hjertet ude på trøjen.

Men han passer bare ikke til Slot bold og til den pris der skal vi cashe ind iog hente en type der passer ind i stilen. Hvis det ikke bliver Isak, hvilket vel afhænger af om Newcastle finder en erstatning, så skal der ihvertfald hentes en erstatning og så en CB hvor vi er tynde.

Nogle gode bud udover Isak i angrebet, synes godt nok markedet er ved at være støvsuget efterhånden.
Lets talk about Six Baby
Tror jeg sateme i kommer til at fortryde. Nu kommer pool til spille bold flytteri. Slot skal have nyt job om et års tid. Ærgerligt han ikke havnede i Arsenal.
Har sgu altid godt kunne lide ham for os, han var et k****hår fra at bombe kasser ind for os😕 Nu sælger vi ham uden at vide om vi ka lande Isak inden vinduet lukker.
\"If a player is not interfering with play or seeking to gain an advantage, then he should be.\" Liverpool FC siden 1996. JFT97. https://imgur.com/a/RJzhg
Fortryde at de sælger Nunez?

Why?
Annonce