Snak

Mere indhold efter annoncen

Medie: Matt Targett til lægetjek i Newcastle

ons 8. jun 2022

Matt Targett er skal til lægtjek i Newcastle, inden han permanente skifte kan blive en realitet. Target var udlejet til Newcastle i halvdelen af den forgangne sæson. 



Læs hele nyheden her
Super køb, virkelig stærk præstation han leverede i foråret.
It's a small boy clambering up stadium steps for the very first time, gripping his fathers hand, gawping at that hallowed stretch of turf beneath him and, without being able to do a thing about it, falling in love. - Sir Bobby Robson
Han røg på bænken da Villa hentede Digne
@Esbjerg - men året forinden var han players player of the season.

Dygtig spiller!
Toon 4 Life!
Umiddelbart en fin handel for begge parter. Vi slipper af med en spiller, der tilsyneladende ikke reagerede positivt på konkurrence, og Newcastle får en spiller der allerede har vist, at han for dem kan levere kontinuerligt.
Det er fremragende, han gjorde det virkelig godt. Umiddelbart vil jeg mene, at han klarede sig bedre end Digne i foråret. Det er vel en af de situationer, hvor Dignes topniveau nok er højere, men det samme er bundniveauet og måske også skadefrekvensen? Har Digne ikke været en del væk eller husker jeg forkert?

Targett og Trippier på vores backs er i hvert fald meget tilfredsstillende for nærværende.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er fremragende, han gjorde det virkelig godt. Umiddelbart vil jeg mene, at han klarede sig bedre end Digne i foråret. Det er vel en af de situationer, hvor Dignes topniveau nok er højere, men det samme er bundniveauet og måske også skadefrekvensen?

Der er vi så ikke heeeelt enige. Både bundniveau og topniveau er i min optik væsentligt højere hos Digne, når man sammenligner med Targett. Jeg vil faktisk gå så langt og sige, at Digne i hvert fald er en top-4 venstre back i Premier League.

I forhold til hans netop overståede sæson i Villa, så var Digne faktisk den Villa spiller der tilspillede sig den 3. bedste rating for 21/22 sæsonen på WhoScored, kun overgået af McGinn og Coutinho (https://www.whoscored.com/Teams/24/Show/England-Aston-Villa).

Har Digne ikke været en del væk eller husker jeg forkert?

Digne misset 3 kampe siden hans skifte til klubben. Så selvom han pådrog sig et par skader, så var det ikke nogle der holdte ham ude i længere tid :-).
Digne blev købt i januar. Targett blev udlejet i januar. Så det lyder lidt søgt at han "røg på bænken". Faktum er at Targett ikke brød sig om Gerrards trænerstil, og derfor gerne ville væk fra Villa så hurtigt så muligt.
Faktum er at Targett ikke brød sig om Gerrards trænerstil, og derfor gerne ville væk fra Villa så hurtigt så muligt

Det passer så ikke helt.

Citat fra Targett: “I knew the club wanted to sign a left-back and I was quite surprised when they signed someone like Lucas Digne. But if that’s (the direction) where the club wants to go then I completely respect that. At the same time, I’m 26 – I don’t want to be sitting on the bench.”
Potatoh, potatoe Det betyder det samme
Say what? Så når man smutter fordi, at man på forhånd godt kan se, at man vil tabe kampen om en startplads, så er det det samme som ikke at kunne lide sin nye træners trænerstil? Come on..
Annonce