Snak

Mere indhold efter annoncen
Umiddelbart virker det også for mig som en overpris. Men vi mangler en angriber, og vi er igang med at bygge stille og roligt på med unge spillere for fremtiden. I den forfatning Newcastle har været i under Eddie tror jeg også det er en del lettere at overpræstere/udvikle sig som spiller. Det godt nok meget fart vi har på holdet offensivt hvis vi også får Isak!
"Er det ikke den højeste transfer for en skandinavisk spiller?


Haaland var nok lidt dyrere når man tager det hele med"

Nej, han kostede kun 60mil euro. Løn og bonusordninger tæller ikke med her. Så Isak bliver et skandinavisk rekordkøb.
gunner since 94’
Var der nogen der skreg overpris?!?
Trøjer i klædeskabet: Barcelona - Laudrup Ajax - Laudrup Tottenham Hotspur DBU landskamptrøje FC København Brøndby IF Min klub siden 10-årig er Spurs (siden er FCK kommet til)
Haaland:
120 seniorkampe
106 mål
22 assists
Født 2000

Pris: 60 mio euro

Isak
181 senriokampe
59 mål
15 assists
Født 1999

Pris: 70 mio euro

Det er vildt dyrt for en gennemsnitlig angriber i La Liga. Synes også Casemiro var dyr, 30 år og har ikke præsteret i PL.
FCK above all | Aston Villa inden de vandt CL i 1982 | Brønshøj siden Kent Nielsen og Michael Manniche var teenagere
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Peacock

Jeg er enig i at han havde dårligere betingelser sidste år. Og det kan sagtens være at han bliver en ægte målscorer og hvad ved jeg (det kan også være at han ikke gør), men du kan simpelthen ikke kan kalde ham en stabil målscorer. 6 mål i sidste sæson giver ikke det prædikat.

Derudover ved jeg heller ikke hvordan du bedømmer at han ikke er 60 mio. værd men er 50 mio. værd. Modtager gerne beregningsmetoder. Begge priser er selvfølgelig himmelråbende høje for Isak og lugter i sagens natur af ejere, der har rigtig, rigtig mange penge mere end det er spillerens egentlige værdi. Mig bekendt er der ikke andre klubber der vil byde bare i nærheden af det.
Er han overhovedet bedre end Dolberg?
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
God handel! En spiller på 22, der allerede har vist han kan spille i de store ligaer, vil altid koste kassen for en PL klub.
Newcastle United F.C siden 07.10.2021 FCK 1992
grineren
Faktisk mest til pudersne d-:
Dygtig spiller, men det er han slet ikke værd. Men det er prisen for at være i premier league. Et tænkt eksempel, men jeg vil da sige at skulle jeg sælge Hermansen fra Brøndby til Club Brügge, ville jeg nok forlange 50 mil. Kom Man utd og bød ville den pris dog hurtigt blive ganget med 3. Nu spiller de forskellige pladser, men jeg synes personligt at Kulusevski er en bedre spiller og jeg vil stadig mene at man burde kunne få begge to til den pris. Godt solgt af Sociedad.
Annonce