:(
Snak
Medie: Olafur Kristjansson rykker til Esbjerg
tors 16. jul 2020
Esbjerg hyrer ifølge den islandske podcast Dr. Football Olafur Kristjansson som ny cheftræner.
Læs hele nyheden her
tors 16. jul 2020
Kom nu med en ung træner der kan give noget nyt.... synes Jens Berthel ville være et godt bud...
tors 16. jul 2020
Hvilken form for fodbold spiller han, Randers, FCN fans ?
Den slags som får ham fyret
Den slags som får ham fyret
tors 16. jul 2020
Ikke lige ham jeg håbede på.
Men måske den rette det vil kun tiden vise.
Havde nu gerne set JBA i stedet.
Men måske den rette det vil kun tiden vise.
Havde nu gerne set JBA i stedet.
Redigerettors 16. jul 2020
Hvilken form for fodbold spiller han, Randers, FCN fans ?
Umiddelbart tilpasser han spillestilen til materialet. Han udtalte ofte at man skal spille på sine styrker og lægger spillestilen ud fra det. Den daværende ejer AKP lagde ved hans tiltrædelse vægt på at han virkede til at have lidt flere ting i værktøjskassen end Hjulmand som han mente kun ville spille på én måde.
Dog er han mest til teknisk betonet fodbold i en 4-3-3 el. 3-4-3 med fart over kanterne.
Fodboldfagligt og analytisk er han helt klart stærk. Inden han blev cheftræner var han bl.a. under CHL tilknyttet FCN som analytiker, hvilket han også har været sideløbende på det islandske landshold. På Island regnes han for at være en af de dygtigste trænere. Her har han tidligere præsteret mindre mirakler med mindre hold. Bl.a. opnåede han som en af de første nogle europæiske resultater.
Udadtil virker han lidt som en træmand uden de store følelser men mere analytisk, men dem der kender ham beskriver ham som "lun" og med humor.
I FCN er fornemmelsen dog nok at det blev noget lidt kønsløst fodbold der blev spillet og at et af FCN´s varemærker - pasningsspillet - blev ødelagt under ham. Han var dog også i FCN i en transitionsperiode hvor man omstillede til at satse mere på egne talenter. Til gengæld synes jeg personligt at pasninsgsspillet i RFC blev helt vildt meget bedre under ham og at de nogle gange kørte rundt i små trekanter mod andre hold.
Han hiver til tider nogle gode ting op og fik eksempelvis rigtig meget ud af Bruninho der jo ikke har været en succes efterfælgende.
Han virker reflekteret og som en der lærer af sine fejl. Han virkede umiddelbart god til at få en del ud af unge spillere. Det er mit indtryk at han var lidt på kant med den øvrige stab som mente at man skulle gå efter nogle indgroede og indarbejdede FCN-mønstre hvor han ønskede at gå en anden vej.
Flemming P er indbegrebet af "Arrogant Positivisme"
Trods mit brugernavn har jeg ingen tilknytning til FCN udover mit sæsonkort. Indlæg er således ikke udtryk for FCN's holdninger men egne betragtninger som fan.
tors 16. jul 2020
Tak for det fine svar, FC Nordsjælland. Umiddelbart er jeg ikke begejstret, men dit indlæg har hjulpet lidt på det.
Esbjerg fB
tors 16. jul 2020
Suk.. Denne ansættelse er en falliterklæring af rang fra EfB-ledelsen. Hvad i alverden får dem til at kigge i retning af en træner med en så elendig historik? Man kan næsten have dem mistænkt for, at deres ambition er at erstatte klubbens mangeårige status som elevatorhold med en status som permanent 1. divisionshold. Trist dag for os der har sympati for klubben.