Snak

Mere indhold efter annoncen
Nævn lige de 25 spillere der er foran Osorio, tror jeg vi er mange der er interesseret i at se den liste
Brøndby og Chelsea
Det strafbart
Når du nu er så glad for Morten Bruun , må du være lykkelig over , at Peter Møller forlængede med Fætter BR
Lad ham komme til en klub. Hvor der er en træner som forstår at fodbold ikke behøves at spilles med så stor over tænding. Hvis han får en træner som forstår at fodbold godt kan spilles på en pæn måde og ikke ved at konstant skulle træde modstanderne i hælene og langt op af benene. Sådan en træner har man bestemt ikke i Midtjylland. Der drejer det sig om at sparke så mange modstandere ned man kan nå på 90 minutter og skulle de få rødt kort så er det fordi de spiller med så mange unge spillere. Og ikke fordi jeg træneren konstant er over tændt. Og forlanger det sammen med Sine spiller.
Osorio er alt for god til Superligaen, han mangler bare nogle holdkammerater på hans eget niveau, han får alt for lidt ud af talentet i Midtjylland, han skal nok blive vild i en større liga og på det Chilenske landshold.
Ikast fs. Siden 78 WBA i hjertet (Cyril Regis & Laurie Cunningham var konger)
Personligt synes jeg han er overvurderet. Gift Links er klart en bedre spiller. Og det er ikke bare fordi jeg er AGF-fan. Simsir og Franculino er ikke overvurderede. De er ganske rigtigt meget dygtige spillere.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ved ikke hvad der skete der 🤷🏼 @Mikkeljylland .. hvad har din kommentar med noget at gøre lige i den forbindelse?
Man kan altid finde en eller anden statistik, der bakker ens historie op. Faktum er, at alle hold, FCM møder, har en strategi om at pirre Osorio, fordi de ved, at han kan tabe hovedet på nul komma fem. Det ved de udenlandske klubber også, når de skal byde på Osorio. Og derfor er Osorio formentlig ikke mere værd.


Kan du så ikke finde en statistik der bakker dit og Bruuns jammerlige postulat op?
Du indrømmer blankt at manden bliver pirret konstant med svinske tacklinger små skub og slag.. du ved det simpelthen godt og alligevel postulerer du at det er ham der noget galt med, det er sq da ignorance på højt plan hva, nej ved du hvor det er galt?-I den danske dommerstand som har tilladt det hele sæsonen.. hvem husker ikke straffet alle kunne se imod GF men fordi det var Osorio fik han intet. Men fordi det eneste du ser med FCM er i Onside så køber du deres narrativ om Osorio. Det er bare noget pis for jer at stats afslører løgne.

For mig ikke en top25 spiller i superligaen hvis man kigger på hele hans pakke


De 25 gad jeg dælme godt lige du remser op. Jeg kan umiddelbart tænke på Yerinki og Franculino der er over, og så kan man diskutere om spillere som Links, Elyounussi og Thomas Jørgensen er omtrent samme niveau. Men det er de ikke rigtig.
NP er Suppens bedste 6'er!
De 25 gad jeg dælme godt lige du remser op. Jeg kan umiddelbart tænke på Yerinki og Franculino der er over, og så kan man diskutere om spillere som Links, Elyounussi og Thomas Jørgensen er omtrent samme niveau. Men det er de ikke rigtig.


Alene i FCM er Simsir og Billing da væsentlig over.
Osorio kan ikke forsvare, han er ikke specielt god i relationsspillet og til at vinde bolde. Han er dygtig på sin spids, men når du kigger på den samlede pakke er der mange der er bedre.
Om det er top15, top25 eller top35 er ligemeget. Pointen er at der som helhed er en del andre spillere i superligaen med mere kød på.....når det ikke kommer til at sparke den ind i hjørnet udefra, der syntes jeg han er dygtig.
If you know, you know.
Men der er mange spillere der er vigtigere pga deres spidskompetencer i stedet for at have sine kompetencer jævnt fordelt. Hvis din rolle er mere offensiv end defensiv, så betyder de defensive kompetencer jo mindre. Hvis du gav 100 klubber frit valg i superligaen så er jeg ret sikker på, at de fleste ville have Osorio ret højt på listen.
NP er Suppens bedste 6'er!
Annonce