Snak

Mere indhold efter annoncen
@100%: hvorledes historieløs? Antal vundne mesterskaber og europæisk deltagelse? Eller blot fordi klubben ikke har 100 år på bagen? Er det bedre historie at være en tudsegammel klub men absolut intet at have opnået i 40år el.lign.?
Hvor vil du hen med den håbløse bemærkning?
Hvis ikke de ikke reelt har en funktion i klubben, så giver det vel meget god mening. Selvfølgelig ærgerligt at miste et ikon som Per Wind, men som 66 årig er det vel ikke så overraskende.
Hvad laver en holdleder og en football operations manager egentlig ? Det lyder som nogle mellemleder stillinger som er mere for at beholde klublegender tilknyttet til klubben end egentlig stillinger. Jeg mener holdleder for hvilket hold ? Træneren er vel i princippet altid holdleder er han ikke ? Er det en overordnet holdleder for alle hold inklusiv ungdomshold ? Hører det ikke under sportsdirektøren, måske endda førsteholdstræner ?

Begge stillinger virker mest af alt som unødvendige mellemleder stillinger set kun ud fra stillingsbetegnelsen. Stillinger oprettet for at beholde noget FCK-DNA i klubben. Det kan naturligvis også have en vis berettigelse, men virker for mig ærligt talt som spild af penge.
Kan det tænkes, at det er helt udramatisk og at Per Wind i en alder af 66 år har lyst til at trappe ned?
En holdleder er en materiale mands der står for at alt udstyr som trøjer, støvler bolde og en masse andet. Næsten alle elite hold har min 1 pr hold selv i ungdom
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@ Peter Nielsen
Lidt pudsigt at du først spørger hvad de laver, for derefter at konkludere, at de er unødvendige og spild af penge..

En holdleder står typisk for praktiske ting, såsom spillertøj og lign.
Copenhagennoise: Han siger da ikke noget forkert. fck er en historieløs klub sammenlignet med alle klubber i Superligaen, som ikke hedder fc. Om så man havde vundet mesterskabet hver sæson siden klubbens start, ændres det faktum ikke.

Spændende hvordan Jonas Wind tænker om det. Det virker underligt, med mindre det er Per Winds eget valg - men hvorfor så ophæve før tid..? Virker især underligt, fordi udskiftningen har været så stor de seneste år, at man ikke vil have en mand, som har været med næsten fra starten længere.
Man bliver da ikke "historieløs" bare fordi andre har længere historie.
Er København historieløs fordi der findes byer som Rom?
@Peter Nielsen
En holdleder er på ingen måde en ligegyldig mellemleder.
Det er ham der får et alt det pratiske omkring holdet til at glide så spillere og trænere kun skal fokusere på kamp og træning. Alle profesionelle klubber har en holdleder (Hvis også kaldet Team manager poppede steder som Herning). Funktionen findes i alle klubber og er uundværlig.
Set kun ud fra stillingsbetegnelsen*

Ved ikke om jeg vil kalde det en decideret konklusion.

Anyways, hvis det er jobbet kan FCK vel ikke bare undvære en holdleder, selvom spillertøj og lign. ikke ligefrem lyder som en fuldtidsstilling.
Annonce