Jeg synes mere det er synd for Højlund at det var en ørkenvandring for ham i sidste sæson, ingen spillede ham, han rendte rundt og fik intet at arbejde med.
Ser man på de øvrige angribere i PL, så havde garnacho f.eks. 3,4 afslutninger pr. kamp, fernandes 2,9, mens Højlund havde 1,4. Havde han haft 3,4 afslutninger pr kamp, tænker jeg han havde fået lidt mere tur i den, men at spille en hel kamp for at få en eneste chance, det må være træls.
I city havde Haaland 3,5, i Liverpool havde Jota og Salah 3,8 & 3,5. selv diaz, nunez og gakpo i liverpool havde mellem 2,6 og 2,7.
Så kommer denne sæson, hvorAmorim har fået massere af nye folk, og også en ny angriber, tænker der kommer til at være en anden form for muligheder for Sesko. For både Mbeumo og Cunha er nok begge lidt mere løbe i dybden, trække spillere væk, og ud fra deres stats, også nogle der finder sine medspillere mere end f.eks. Garnacho.
Men nok om Højlund, jeg håber Sesko kommer flyvende ind i den nye sæson, får scoret et par hurtige kasser, så han kan tage Man U mod den rigtige ende af tabellen.