Snak

Mere indhold efter annoncen
Fodbold har tabt sin sjæl. Hvad der engang var en sport for de lokale fans er nu en underholdnings vare på niveau med film og Paradise Hotel. Der er kommet for mange penge ind i sporten og de rige kan se store muligheder i at tjene ved at investere i fodbold klubber.

Jeg er totalt imod dette for det skævvrider sporten og det er ligemeget om det er araber eller amerikaner. Klubberne skal tilbage til folket. Det kræver dog ejer af Leicester/Wrexham klassen
Goat: Ja ideelt set får vi indført 50+1. Klubberne tilbage til fansne!
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Nej tak!
Leipzig og Salzburg ejes ikke af samme mand/konsortium. De har kun 49% af Leipzig og derfor omgår de snildt en sådan regel
Hader Fck af hele mit hjerte.
Har stor sympati med den måde Tottenham køres på i dag. Hvor ville det være synd med sportswashing i den klub.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nej tak. Så hellere middelmådige med Levy og ENIC alene i spidsen.

Og det er ikke fordi at jeg har noget positivt at sige om Levy og ENIC.
Leipzig og Salzburg spiller da europæisk. De spillede sidst direkte imod hinanden 2018 i Europa League.

Redbull har ikke direkte kontrol over Salzburg - officielt set. Det var afgørende for at de kunne møde hinanden.

https://www.bbc.com/sport/football/40348340

Red Bull bought Austria Salzburg in 2005, renaming it, but following a restructuring it no longer has a controlling stake and merely sponsors the club.
Farvel og tak, bold.dk
Blev fan af Spurs for mange år siden og gammel kærlighed har varet ved siden. I medgang og modgang.
Det her vil virkelig gøre ondt, hvis det bliver til noget. Langt mere ondt end manglen på trofæer.
Vel ikke nogen overraskelse. Der var jo rygter om at Levy forsøgte at sælge Spurs til PIF før de købte Newcastle.

It's a small boy clambering up stadium steps for the very first time, gripping his fathers hand, gawping at that hallowed stretch of turf beneath him and, without being able to do a thing about it, falling in love. - Sir Bobby Robson
Please, lad nu ikke endnu en trditionsklub ryge i hænderne på et eller andet olie diktatur.

Håber PL snart indser at det her med til at undergrave produktet på den lange bane. Penge her og nu, men når de forsvinder så har man mistet hele ens grundlag hos den lokale fanbase.
Annonce