Snak

Mere indhold efter annoncen
Anygivenday

Om Rangers eller FCK er på samme eller forskellige hylder, afhænger vel af hvad det vurderes på?´
Koefficientmæssigt er de vel ens.
Tilskuermæssigt er Rangers foran.
I forhold til kampe i Europa har FCK nok en fordel, som Rangers er i gang med at udligne.
Lønmæssigt er gennemsnitslønnen i Rangers ca. 680000 £ årligt, i FCK ca. 305000 £

Men derfor kan FCK jo sagtens være en højere hylde for en dansker.
Rangers er en super fin klub med mange mange passionerede fans og fyldt stadion. Ja der er ikke meget konkurrence i ligaen, men det er bedre end DK.


Konkurrencen i den skotske liga er dårligere end den danske. Det er kun Rangers og Celtic som er noget værd, resten af holdene er på meget ringe niveau.

fcm, som slog Celtic ud, har et pointsnit på 2,05 - Celtics snit er på 2,25 og de har 6 point op til Rangers med et snit på 2,55. Rangers blev slået ud af CL-kvallen imod et malmø-hold som dårligt vandt den svenske liga.

Jeg vil våge den påstand at ingen af holdene fra Superligaen, med deres nuværende kvalitet i truppen, ville rykke ned fra den skotske liga.

Hvis jeg var Skov Olsen, så ville jeg KUN rykke til Rangers, hvis det var fordi hans største ønske var et skifte til PL. Et skifte til Rangers øger ikke chancen for at skifte til ligaer som Bundesligaen, Ligue 1, La Liga eller Serie A igen, i forhold til hvad han vil kunne gøre som fast FCK-spiller.

Nordens største.
anygivenday

Indrømmet, jeg har ikke undersøgt regnskaberne grundigt, men alt andet lige ER Rangers da en anden hylde en FCK. En væsentligt bedre hylde.

Måske er de to hold pt lige stærke, men der er, som nævnt andetsteds, langt mere fokus på Skotland i England, Rangers er en gammel traditionsklub med 50.000+ tilskuere til hver hjemmekamp. Og endelig er Rangers bare et langt større navn. Tag til næsten ethvert land og spørg folk der kender lidt til fodbold om hvilken klub de kender bedst: FC København eller Glasgow Rangers. Jeg kender ikke svaret, men er overbevist om at det er sidstnævnte.

Jeg ved som sagt ikke hvordan økonomi hænger sammen men mon ikke Rangers ikke kan skrue en noget bedre pakke sammen og mon ikke de britiske skatteregler er lidt anderledes end de danske?
Måske er transfermarkt ikke verdens bedste kilde men her ligger Rangers som verdens nr 92 med en værdi på over 105 mio euro. FCK er ikke i top-100
Rangers har kun også kun vundet et enkelt mesterskab de sidste 10 år?

2011/12 sæsonen tæller vel med indenfor de sidste 10 år, i så fald har de vundet 2.
Farvel og tak, bold.dk
"Grumble, lige bortset fra, at FCK ikke har domineret noget som helst herhjemme i en lang årrække efterhånden... ;)"

Ja, jeg skulle nok have skrevet "traditionelt" og/eller "har potentialet til at gøre igen".
Det er under alle omstændigheder endnu et plus til Rangers.
Skov Olsen er jo ikke et sted i sin karriere, hvor et SL-hold i genopbygningsfase bør være specielt interessant.
Han har brug at vise sig frem med det samme, ikke om 2-3 år.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Sir

Mon ikke lønnen efter skat ville blive noget højere i Rangers. Forskerordningen kan der ikke blive tale om i FCK.
Den skotske liga er til grin..
Om Rangers eller FCK er på samme eller forskellige hylder, afhænger vel af hvad det vurderes på?´
Koefficientmæssigt er de vel ens.
Tilskuermæssigt er Rangers foran.
I forhold til kampe i Europa har FCK nok en fordel, som Rangers er i gang med at udligne.
Lønmæssigt er gennemsnitslønnen i Rangers ca. 680000 £ årligt, i FCK ca. 305000 £

Men derfor kan FCK jo sagtens være en højere hylde for en dansker.


Måske specielt for en dansker der er FCKfan :)

Jeg kender ikke specifikt Rangers spillestil, men jeg tænker at hvis Rangers ligger 45 millioner for Skov, så er det fordi de netop kan bruge ham og hans kvaliteter,- og det er meningen han skal spille kontinuerligt. I en midter- el bundklub i PL er 45 millioner en mindre lottokupon, som der er en lille chance for giver afkast.

Skov, tag til Rangers og få din kontinuerlige spilletid, så du kan spille dig på LH. Der er faktisk en chance for at blive stjerne i Rangers og måske endda også vinde en titel foran 50.000 fanatiske fans
Det dummeste for Skov Olsen ved at tage hjem til Danmark er, at han pludselig vil få en masse modstandere blandt fans, som vil gøre alt, hvad de kan for at kyse og håne ham, fordi de holder med andre hold end FCK. I modsætning til nu, hvor han er en darling, som alle vil det bedste. Det kræver en enorm psyke og den er jeg ikke sikker på, at han har. Personligt tror jeg, at Rangers vil være et rigtig godt skifte for ham, men det vil et skifte til engelsk, tysk, fransk eller hollandsk fodbold også være. FCK vil være en ekstremt stor chance at tage, selvom det familiære selvfølgelig kan være fristende.
Ja, og i teorien kunne han jo også sagtens komme til at hænge fast i FCK, som med tryghedsnarkomanen Falk, der aldrig har fået det fulde ud af sit talent.


Handler det mon ikke mere om skader end tryghed?

Lige som hans gennembrud i OB stod for døren blev han skadet og fik opereret knæet. Det var i 2010.

Da han så igen bankede på og fandt interessante købere i udlandet, blev han igen skadet. Det var i 2012.

Så bøvlede han igen i 2014/15 inden han til sidst fik sat så tilstrækkelig god en sæson sammen at FCK hentede ham i 2016.

Så fik han en skade der gjorde at han skulle opereres igen i 2017, og herefter begyndte han så småt at blive omskolet til oftere og oftere at spille centralt.

Og nu hvor han så var allerbedst i FCK så bliver han langtidsskadet.

Rasmus Falk kommer aldrig til udlandet - men jeg tror ikke det har så meget med tryghed at gøre - men jeg kan da tage fejl.
Silkeborg IF
Annonce