Snak

Mere indhold efter annoncen
Hallo United
Velkommen til oliepenge,håber da at høre nåde positiv vist det bliver en Emir der overtager en voldsklub
Gad vide om alle dem der sidder her og tager afstand fra Qatar som ejer, også undlod at se VM for et par måneder siden.?


Hvorfor er det relevant?
Folk er så butthurt over alt der har noget med mellemøsten at gøre. Nu er jeg selv Chelsea fan og skal ligge øre til meget, men der er ingen der fokuserer på vores nye ejeres nationalitet, fordi de jo er amerikanere og ´ligner os´. Qatar eller USA er det ikke ligemeget i sidste ende? Det handler vel i sidste ende om hvordan klubben bliver drevet, og der kan det være det samme om det er en amerikaner, araber eller russer der ejer en given klub. Det handler om intentionen
Chelsea FC
Qatar eller USA er det ikke ligemeget i sidste ende?

Der er en væsentlig forskel på de to lande. Desuden er Chelseas ejere vel ikke en forlænget arm af den amerikanske stat, som tilfældet er det med de qatarske og saudiske arrangementer i europæisk fodbold?

Folk er så butthurt over alt der har noget med mellemøsten at gøre. Nu er jeg selv Chelsea fan og skal ligge øre til meget, men der er ingen der fokuserer på vores nye ejeres nationalitet, fordi de jo er amerikanere og ´ligner os´. Qatar eller USA er det ikke ligemeget i sidste ende? Det handler vel i sidste ende om hvordan klubben bliver drevet, og der kan det være det samme om det er en amerikaner, araber eller russer der ejer en given klub. Det handler om intentionen

Det handler ikke om at det er fra Mellemøsten, men at det er Qatar og Saudi Arabien det kommer fra (ikke enkeltpersoner, men statssponsoreret), hvor de er i gang med en god omgang sportswashing.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
et handler vel i sidste ende om hvordan klubben bliver drevet, og der kan det være det samme om det er en amerikaner, araber eller russer der ejer en given klub. Det handler om intentionen

I min verden er det en anelse virkelighedsfjernt. Det burde have betydning for den enkelte fans forhold til ejeren af klubben, hvordan ejeren gebærder sig i verden.

Hvis man følger dit argument til dørs, kan Putin vel også godt købe en fodboldklub, og så er det alene, hvordan han driver klubben, der skal afgøre, hvordan forholdet til ham skal være.
"Gad vide om alle dem der sidder her og tager afstand fra Qatar som ejer, også undlod at se VM for et par måneder siden.?

Man kommer jo til at følge United alligevel, uanset hvilken ejer de har. Fuldstændig ligesom folk sad og så VM, og ligesom at Newcastle ikke har mistet fans på deres ejerskab.

Man kan lige så vænne sig til tanken om at dem med flest penge i verden, er dem som bestemmer. SA, Qatar etc. Er kommet for at blive i fodboldverdenen. Og de er bestemt ikke færdige endnu."

PRÆCIS.

Jeg byder en ny ejer velkommen uagtet hvem det er. Jeg holder med Manchester United som KLUB og jeg er ligeglad med hvem der driver den - blot det bliver gjort efter klubbens bedste, hvilket bestemt ikke er tilfældet nu. Vi skal have en ejer, der vil klubben og ikke blot bruger den som malkeko. Og så må de typisk moralske bedre, politiske korrekte og evigt prædikende "fans" forlade os.

Jeg kan slet ikke spejle mig i mine med"fans", der truer med at stoppe med at følge klubben. De er, i mine øjne, ikke ægte fans. Det kunne aldrig falde mig ind at forlade hjerteklubben, men loyalitet er ikke for alle, åbenbart. GGMU
Daffe123:

Jeg går stærkt ud fra du er en troll, ellers må du gerne uddybe hvorfor United er en voldsklub? Jeg har ikke så høje forventninger, men ser nu alligevel frem til dit svar :)
Det burde aldrig blive godkendt, men hvis Qatar fremover ejer United, så er det ikke længere den klub som jeg personligt forelskede mig i. Det bliver mega hårdt, men jeg vil i så fald ikke længere følge klubben, ja jeg vil decideret lade være at se kampene. Jeg kan på ingen måde acceptere at klubben (mis)bruges som et redskab til at sportsvaske et ækelt styre som undertrykker sin befolkning. Derudover er jeg også meget imod at stater skal kunne eje klubber, det åbner døren for alle mulige interesser som aldrig burde være relevante for en fodboldklub. Se bare Newcastles saud-kit som et lille, men relevant eksempel.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Prem-emir League
Annonce