Snak

Mere indhold efter annoncen

Medie: Roony straffes grundet kontrakt – FCK skyder det ned

ons 28. feb 2024

Skal man tro Fabrizio Romano, vil Roony Bardghji ikke skrive en lang kontrakt med FCK, og derfor er han bænket. FCK skyder udlægningen ned.



Læs hele nyheden her
Tror den er god nok. FCK kan jo ikke gøre andet end at benægte her. Det sagt så forstår jeg FCK. Han skylder klubben en længere kontrakt og dermed et større salg. Har tilmed intet at tabe ved det i hans alder. Vil han ikke give tilbage til klubben der har skabt ham, må han stagnere i 1,5-2 år på bænken til han kan komme til en storklub og spille for deres reservehold/ udlejes.
Kæmpe omgang vrøvl, men det overrasker ikke, når det kommer fra Fabrizio Romano - så længe en agent betaler ham tilstrækkeligt, så skal han nok ytre hvad end vedkommende ønsker.
Giver da også fin mening for Roony, men spørgsmålet er om ikke man burde spille ham alligevel.
Fabrizio tager meget sjælendt fejl. Bliver spændende at følge
Hvorfor skylder han klubben en længere kontrakt?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ville give mening til hvorfor han ik spiller.
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Hvorfor skylder han fck noget, han har stadigvæk 18mdr tilbage af kontrakten, så de kan stadigvæk forlange en god transfer for ham - fck kunne jo også bare have lytter på de bud der har været, istedet for og tro de kan forlænge, og så håbe og indkassere 200mill..
Jeg tror ikke på det, Neestrup er iskold på den front og vælger de spillere han mener er bedst til at løse opgaven sportsligt. Achouri og Moi er bare bedre lige nu. Han kunne dog godt komme i spil til Diogos plads.
Hvorfor?
Fordi FCK har givet en 16/17-årig teenager så meget spilletid og hjulpet ham til stor hype/ navn i verden. Der er ikke mange andre semi-store klubber der giver samme muligheder i den alder. Om han er bundet 4 eller 5 år frem ændrer ikke meget i forhold til at kunne komme videre. Er han god nok kommer budene nok - se bare på FCNs spillersalg.
Omvendt hvorfor skulle en klub af FCKs størrelse gide at udvikle på en teenager, der ikke gider at holde andet end en kortvarig kontrakt. Det er ironisk nok Rooney der taber mest på denne sag.
Hvorfor skal han straffes, hvis det viser sig er sandt.
De skriver under på en kontrakt som de gerne vil færdiggøre. Præsis lige så ulækkert som når en spiller prøver at tvinge et salg igennem og nægter at træne.
Har du en kontrakt så passer både spiller og klub den aftale de indgår.
Annonce