Snak

Mere indhold efter annoncen

Medie: Roskilde-spillere afviser at gå ned i løn

tirs 18. jun 2019

Ifølge sn.dk har FC Roskildes spillere afvist klubejer Carsten Salomonssons ønske om at gå ned i løn.



Læs hele nyheden her
Så kan de jo finde sig nogle nye klubber. Eller spillehaller, og så kan Roskilde koncentrere sig om at bygge et nyt hold og en ny kultur op.

Så kan de jo finde sig nogle nye klubber. Eller spillehaller, og så kan Roskilde koncentrere sig om at bygge et nyt hold og en ny kultur op.


Hvis de har en kontrakt, så er de jo i deres gode ret til ikke at gå ned i løn. Men ja de har så højst sandsynligt ikke en fremtid på holdet.
Forza Napoli Sempre!
Hvis klubben ikke har råd til at have dem der, så bliver konsekvensen jo, at de ingen løn får. Så finder de sig garanteret en ny klub.
Hvis klubben ikke har råd til at have dem der, så bliver konsekvensen jo, at de ingen løn får. Så finder de sig garanteret en ny klub.


Så går klubben jo så også konkurs, hvis de ikke kan honorere deres kontraktuelle forpligtigelser
Jeg kan snildt drikke uden at have det sjovt
Ligegyldigt hvilke planer klubbens nye ejer Carsten Salomonsson måtte have for FC Roskilde, så er fakta bare at spillerne har en bindende kontrakt med klubben og den er de i deres gode ret til at forholde sig til.
Salomonsson kan så fremadrettet nøjes med at tilbyde spillerne deltidskontrakter med stærkt begrænsede lønninger, hvilket selvsagt ikke vil udmønte sig i den sammen kvalitet i truppen som hidtil.
Sker det så er FC Roskilde formentlig en fremtidig 2 divisionsklub.
Vi så jo i år at eneste klubber i 1 division som ikke har et fuldtids setup var Thisted og Hvidovre, hvor fakta jo er at Thisted slet ikke kunne klare sig og Hvidovre kun med nød og næppe klarede frisag for nedrykning til 2 division.
Selv i 2 division for vi nu det første fuldtids profesionelle hold, i det at Helsingør bevarer deres nuværende setup.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Er der da så noget at sige til, at nogle af spillerne (måske) har spillet ulovligt på kampene??
Månedens MACHO: DANILO SOARES Månedens TUDER: RACISMUS PALUDANUS
"Så går klubben jo så også konkurs, hvis de ikke kan honorere deres kontraktuelle forpligtigelser"

Nej, det gør de ikke nødvendigvis.
AK78: Næstved skifter først til prof. forhold over sommerferien. De var i samme bås som Thisted og Hvidovre i år.

On topic:
Ikke nogen nem opgave denne Carsten S er kommet på. Matchfixing beskyldningerne er med garanti ikke godt for sponsorindtægterne.
https://www.youtube.com/watch?v=jYnC2l1MsfI
Det har før været oppe at hvis spillerne ikke acceptere lønnedgangen, så opløser Roskilde selv deres selskab og lader sig gå ned i lavere rækker - så fritstilles spillerne. (altså ikke konkurs)
Er der da så noget at sige til, at nogle af spillerne (måske) har spillet ulovligt på kampene??

Det var naturligvis bare for sjovt, ikke?
Annonce