Snak

Mere indhold efter annoncen

Medie: Sunderland lurer på Adam Daghim

tors 21. aug 15:40

Adam Daghim er ifølge BBC på blokken i Premier League-klubben Sunderland.



Læs hele nyheden her
Til dato den mest hypede danske spiller jeg har set!

Han har en fin fysisk pakke. Men det er så også det!
Ikke engang youtube kan få ham til at se god ud.

Han er jo ikke engang en profil i RB Salzburg. Han er ikke bold fast nok til at spille som angriber. Og som venstrebenet højre kant. Skaber han stort set intet.

Jeg fatter virkelig ikke alt denne her snak om ham.
Han scorede et lækkert mål mod Atletico Madrid. Men i den østrigske Bundesliga hvor jeg har set plus 20 kampe med ham. Er han på grænsen til at falde igennem næsten hver gang. Denne her sæson startede han som starter.
Men blev helt fortjent taget ud i pausen i EU kval kampen mod brann. Siden har han vel knapt spillet.

Så inden folk går helt bananas over et nyt stort kæmpe talent der bare skal udtages til landsholdet pr omgående. Så overvej lige hvorfor at RB allerede nu er klar til at sælge ham.

Han er på ingen måde klar til noget større. Han har knapt fundet sine fødder og position i Østrig.

Men det kan selvfølgelig også bare være at han passer bedre ind i en anden spillestil?
Jeg er enig. Har også skrevet inde tidligere tråds/artikler med ham om at han (og ej hellere hans storebror i sin tid) at ingen af dem er dygtige/gode nok overhovedet til Pro fodbold. Og jeg kan hellere ikke se noget styrker/specielt ved ham her Adam! Vi sætter unødvendig hype på de her unge talenter vi har og især hvis de bliver skudt afsted til Udlandet (inden de fylder 18-19 år). Det eneste der taler for at han (måske) stadig kan nå at blive god nok er blot hans Alder der er med ham. Jeg har også i de samtlige kampe (+10)?set med ham, har han overhovedet ikke imponeret med noget specifikt af styrker. Jeg tror kun at Sunderland viser interesse på ham qua hans stadige unge alder og i de få momenter (såsom målet mod Atlético) at de tænker der er måske noget stort potentiale der er (hvilket jeg inderligt håber at han kan modbevise alle hans kritikker).
Annonce