Snak

Mere indhold efter annoncen

Medie: Sviatchenko forlænger med FCM

søn 6. dec 2020

Ifølge B.T. har FC Midtjylland forlænget kontrakten med anfører Erik Sviatchenko, så aftalen nu løber til sommeren 2024.



Læs hele nyheden her
Hvis det er rigtigt, så er det enormt vigtigt for klubben. Ham og Scholz er det perfekte par. Håber at de holder på dem begge, og så finder en kompetent afløser til Jesper.
Jeg tvivler meget på de kan holde på scholz
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Mon ikke det er for at presse prisen lidt op, ved et salg. ??
Mon ikke det er for at presse prisen op, ved et salg.
Prisen op ved salg, hans pris er overhalet af Scholz der har været bedre i CL, ny lønstruktur grundet Sisto OG klub og spiller elsker hinanden. Logisk nok og vel godt for begge parter så længe spiralen er opadgående som nu.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Troede han ville til udlandet igen? Måske er alderen kommet efter ham, det heller ikke så tosset at være nr 1 i Danmark. Lidt ærgerligt han floppede i udlandet, men det er der mange danske spillere der gør sådan er gamet. Der er mange ting der skal gå op i en højere enhed.
Markedet er der bare ikke pt, klubberne tynder kraftig ud i trupperne fortiden, selv Barcelona. FCM kommer aldrig til at få det de vil have for Scholz eller Frank..
Derfor tror jeg ikke de bliver solgt før tidligst efter sommerferien hvis CL gruppespilet glipper.
FCM
Fed nyhed. Jeg tror bestemt ikke at Svia og FCM forlænger med tanke på at han snart skal sælges. Hans værdi som spiller og klubikon for FCM er langt større end de måske 15 mio. kr. han kan hente hjem på en transfer.

Sviatchenko har selvfølgelige fået en solid lønforhøjelse til Sisto-niveau og måske også en stor bonus for at se kontrakten ud.
Han er bare ikke god nok til udlandet, det er da så simpelt.
Mon ikke han har haft en ønske om at få en frikøbsklausul i sin kontrakt der sikrer, at han kan komme til udlandet senest til sommer? Han har trods alt bevist sig godt frem i både FCM og Celtic, så interessen burde være der. Jeg kunne godt forestille mig, at dette er et led i jagten på endnu et udlandsophold.
Annonce