Snak

Mere indhold efter annoncen
Elprebsi

Var Sterling sagen ikke mere mudret? Sagen blev prøvet, beviserne og kvindens forklaring medførte, at han blev frikendt. Tilsyneladende havde de i en eller anden grad været lige gode om det. Og der var ikke tale om forsøg på voldtægt. Og vigtigst: Der var ikke en smoking gun-video i medierne.

Jeg tænker, at denne sag er langt værre. Han burde udlejes. Måske til Newcastle, hvor ejerne bakker helt op om at undertrykke kvinder.
Alles für AaB... eller noget
Fodbold fest

Du har ret. Fodboldfans er nogle idioter. Storhed for klubben for enhver pris.
Noget siger mig dog, at PrL og engelske fans er i en særklasse på de nordlige breddegrader i disciplinen.
Alles für AaB... eller noget
@ forza

Greenwood er et spiller aktiv når vi snakker United og skal selvfølgelig betragtes som sådan.

Som jeg har skrevet foroven så kan det godt være at United virker som en gavebod, men jeg forventer helt sikkert som fan at vi får penge for ham hvis han skal sælges så der kan investeres i andre spillere.

I en tid hvor spillere sælges i bundter til SA - et land der har været stærkt kritiseret for krænkelser af menneskerettigheder - så er det absurd at det kun er United der skal agere verdens moralske vogter og fortsætte gaveboden vi har set i mange år efterhånden, så selvfølgelig skal vi have mønt for at sælge et tidligere kæmpe talent som Greenwood der helt sikkert vil være interesse omkring udenfor England.
Greenwood er færdig. Aldrig frikendt. "Move your f*** legs up you t***! Push me one more time and see what happens to you."
(Udskrift af lydfil, som kæresten optog)
United er på vej ned i et moralsk fordærv. Synd for Højlund.
gunner since 94’
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Er det ærlig talt ikke også usmageligt ikke at ville blande sig hvis man har mistanke om at naboen banker sin kone ? Også selv om denne nabo er en rig fodboldspiller for det hold man er fan af.

Naturligvis er privatlivet privat og rager ikke andre end dig selv, men jeg håber da jeg ville have nosser nok til at blande mig alligevel hvis jeg fik mistanke om vold/voldtægt inde hos naboen, også selv om det "kun" var konen/kæresten der blev overfaldet.
United er på vej ned i et moralsk fordærv. Synd for Højlund.

Sagt af en fan fra en klub der for få måneder siden solgte deres mangeårige anfører berømt for bål- og brandtaler om regnebue farverne på hans anfører bind til den SA liga...

Er luften så tynd på din høje moralske hest at du har svært ved at se hvad din egen klub har lavet i løbet af sommeren? Gerard, en anden årelang og meget elsket anfører i din klub er også skiftet til SA - han er helt sikkert ikke elsket mindre i Liverpool...
Jeg synes egentlig, at sagen er super enkel. Alle har set videoen, så med mindre nye, overraskende oplysninger om en forfalskning eller noget andet utænkeligt kommer frem, så kan klubben jo ikke lade manden spille videre.
De behøver ikke en dom for at tage den beslutning, at man ikke vil have en sådan medarbejder i sin klub. Spillere er blevet fyret for meget mindre, selvom det dog oftest er for episoder direkte relateret til klubben.

Hvis man af en eller andre grund stadig kan udleje ham eller sælge ham, må man jo gøre det. Men jeg har så svært ved at se, hvilken forklaring der skal gøre ham til en ønskværdig spiller at have i sin trup.

Rent juridisk kan de ikke fyre ham uden at skulle betale kompensation, og det må de så bare gøre. Desværre er det jo næsten for sent at gøre det rigtige, for Uniteds ledelse tænker udelukkende på penge her.

Rent sportsligt ville jeg være rolig, hvis jeg var Højlund. Greenwood bliver aldrig den spiller, han var. Han har mistet to år og må være mentalt ramt.
@ Peter Nielsen

Selvfølgelig skal man kære sig om sine medmennesker hvor det giver mening, men det er da rart at der endelig er en der synes man skal have lidt respekt om andres privatliv - noget jeg tænker alle herinde synes er en god ide når det går på dem selv!

Det virker som om folk herinde ved meget mere om forholdet mellem Greenwood og hans kæreste end de selv gør ud fra hvad de har læst og hørt i medierne, og synes de kan dømme dem og deres forhold hvilket er absurd og ærlig talt uintelligent.

Ja, som jeg også skriver foroven så skal samfundet naturligvis træde til hvis der foregår ulovligheder der kan bevises, men i vold/voldtægts sager der er der altid et offer og hvis ikke offeret ønsker at sigte så bliver det ligesom svært fra samfundets side og så bør man sgu´ holde sig væk og det er synd at sige at folkedomstolen her og i England har gjort det.

Der kan være 1000 vis af grunde til at et offer ser igennem fingrene med en lovovertrædelse, herunder noget så banalt og alligevel super komplekst der hedder kærlighed. Kærlighed er heldigvis det der binder par sammen og får dem til at stifte familie både blandt kendte og også blandt almindelige mennesker i lang langt de fleste tilfælde. Bevares, der kan da også være andre grunde såsom den kynisme der hedder penge eller noget helt tredje. Who knows? Der er meget få mennesker der ved det i Greenwood og kærestens tilfælde.

Det vigtigste er dog at man respektere offerets valg da det ligesom er og bør være offeret der er det helt centrale og vigtige i sager om vold/voldtægt.

At offeret i sagen her fuldstændig negliceres som ligegyldig er ikke bare respektløst overfor privatlivet i al almindelighed, men også respektløs overfor Greenwoods kæreste.

Jeg synes da ikke det er fedt det jeg har hørt og set om Greenwood sagen, men jeg bilder mig ikke ind jeg kender nogen af dem eller deres forhold det mindste og jeg respekterer altså pigens valg, ligesom jeg havde respekteret hvis hun havde gået linien ud og trukket Greenwood igennem en voldtægtssag.

Når hun kan tilgive ham så kan jeg ikke se sagen rager os andre. At der er noget omdømme og medie shitshow over sagen i tilfældet United er en anden sag og som man som fan må deale med, men jeg respekterer altså folks privatliv også selvom det er kendte folk.
Bryan_Robson

Læs dog hans brugernavn. “Langtfraliverpool”, lyder det som en Liverpool-fan? Så skru bare ned for charmen, vi har fattet, du hader Liverpool.
Annonce