Snak

Mere indhold efter annoncen

Medie: To engelske profiler er tvivlsomme

fre 10. jul 07:43

BBC Sport skriver, at Marc Guehi og Declan Rice er tvivlsomme til VM-kvartfinalen mod Norge. 



Læs hele nyheden her
At undvære Guehi er det værste blow for englænderne. Ikke kun samlingspunktet, men sin personlige 1/1, intcp. Og sikre afspil ift acc er stærke stats.

En skade i baglåret kan desværre tage tid. Håber flg.-Han skal ikke spille mere. Send ham hjem til behandling hos City og gøre ham klar til det vigtigste- nemlig Klubfodbold.
Damn, kan desværre få afgørende betydning.

Kom så, England!
Vi må aldrig glemme den missede kvalifikation til VM 2026 - hvis vi glemmer risikerer vi at gentage katastrofen
Gule kort til Rice, Guehi, Bellingham vil også være et problem, såfremt England går videre til semi-finalerne. Selvfølgelig skal kampen først vindes, men man er nød til at tænke næste kamp ind i ligningen. Tror jeg havde valgt at starte ude med Bellingham - her har man en Rogers der godt kan fylde den rolle.
Norge med momentum som nu, er slet slet ikke en kamp hvor man kan tillade sig at spare spillere - og da slet ikke Bellingham.

Mutanten kommer 100% til at score, så England skal score to, hvis de vil undgå straffespark.

Vi må aldrig glemme den missede kvalifikation til VM 2026 - hvis vi glemmer risikerer vi at gentage katastrofen
Hepper naturligvis på Norge. Ikke at man ønsker skader til noget hold, men England har trods alt, på papiret, en noget bredere trup end vores nordiske naboer.
Argentina i semien synes uundgåelig, men jeg føler mig overbevist om at VM-vinderen findes i den anden semifinale.
Sport og politik ER forbundet
Guehi er isoleret. Træner ikke.Ser ikke helt godt ud. Spiller han ikke er det John der spiller. Spændende duel mellem to tidligere City stjerner/ teammates.

Følger op på det herovre ift Guehi
Annonce