Snak

Mere indhold efter annoncen

Medie: Tre scenarier i spil for Vinicius Junior

I dag 12:30

Vinicius Juniors fremtid er uafklaret, og et opsigtsvækkende skifte til Arsenal er blandt de tre muligheder, der lige nu er i spil, skriver The Athletic. 



Læs hele nyheden her
Det er der vel ikke noget nyt i for spillere med et år tilbage af sin kontrakt???
- Forlæng
- Skift til klub xx nu
- Bliv kontrakten ud

Vildt nok det kan blive til en artikel :D
Vini kommer ikke til Arsenal. Arsenal skal sprænge alle lønrammer hvis det skal lade sig gøre og mange af de store stjerne, eks. Saka og Saliba vil nok se lidt skævt til det. Mon ikke det endnu engang er Vinis stab der bare bruger historien til en ny kontrakt. Det er Real eller Saudi.
Det er så trættende at Real spillere bruger engelske klubber i deres lønforhandlinger. Det plejer at være United, men denne gang er turen så kommet til Arsenal...
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Jeg kan heller ikke forestille mig denne handel. Vini bliver i Madrid eller lader kontrakten løbe ud.
Jeg håber de sælger ham. Han har en negativ energi og det er der ikke brug for nu
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg synes at alle andre klubber, de skal se på løn OG ikke mindst opførsel.

Jeg ville virkelig blive træt af at se på hans opførsel, slåen ud med armene og være konsekvent fornærmet over alting.

Den opførsel vil han ikke komme langt med i PL.
Det er der vel ikke noget nyt i for spillere med et år tilbage af sin kontrakt???
- Forlæng
- Skift til klub xx nu
- Bliv kontrakten ud


Forskellen her, og “nyhedsværdien”, hvis man kan tale om sådan en her, er vel, at det konkretiseres til, at det specifikt er Arsenal han tager til, såfremt han ikke forlænger eller bliver kontrakten ud. Der har jo været spekuleret i, om Saudi Arabien kunne være en mulighed, samt lidt løs snak om, at City var ved at forberede et muligt bud, så at det enten hedder Real eller Arsenal i næste sæson, det er nok dét artiklen vil frem til.

Vini kommer ikke til Arsenal. Arsenal skal sprænge alle lønrammer hvis det skal lade sig gøre og mange af de store stjerne, eks. Saka og Saliba vil nok se lidt skævt til det.

Du har muligvis en pointe omkring det med, at andre spillere muligvis vil skæve til Vinicius’ kontrakt, om end han helt objektivt set er et større navne end begge spillere, af samme årsag kan det vel, et eller andet sted, heller ikke overraske de nævnte spillere, at han får en bedre kontrakt. Men at en sprængning af lønrammerne skulle være mulig årsag til, at han ikke kommer til Arsenal, det er lodret forkert. Seneste meldinger er, at bestyrelsen har godkendt de økonomiske rammer, der skal til for at indgå en handel med Vinicius, samt at de personlige vilkår allerede skulle være forhandlet på plads. Hvis Vinicius ikke havner i Arsenal denne sommer, så er det ikke grundet økonomi, medmindre flere hold kommer på banen, og vi på den måde bliver spillet mod hinanden - men det ville så bare stride imod meldingen om, at det enten er Real eller Arsenal denne sommer.
Er enig med dig Mesut, har også kun læst at Arsenal står klar hvis muligheden byder sig og økonomien er til det. Åbenbart ligger den i Viniciuses hænder lige nu, og Real Madrid har sagt "take it or leave it" til det seneste udspil. Hvis han og Rocnation siger nej tak, så vil de forsøge at få ham solgt.
Kan ikke se Vinicius spille i PL på en våd og kold december dag - for min skyld kan han bare forsvinde til Saudi og leve sit liv derude - han har et fantastisk top niveau men en personlighed som minder om Neymar når det er værst.

Et realistisk bud er at han får sig sikret en ny kontrakt i Madrid og tager 3-4 sæsoner mere der inden han skifter til MSL.
Et liv uden fodbold er ikke et liv! YNWA
Slår sjelden feil. Spillere som skal forhandle ny kontrakt, er plutselig veldig aktuell for navngitte klubber. Etter en tid offentliggjøres ny kontrakt, og spilleren uttaler at "dette var ønsket mitt hele veien".

Vinicius skriver under ny kontrakt om ikke altfor lenge.
Annonce