Snak

Mere indhold efter annoncen
En meget fornuftig beslutning af Amorin. Det sidste United har brug for er mere uro og udefra kommende pres. Amorin og resten af træningsstaben har brug for arbejdsro, og det får man altså ikke ved at have et Bezos kamerahold i røven 24/7.
Hvis du har set nogle af de samtaler der har været mellem Neville og Radcliffe, så ville du vide at der faktisk er økonomiske problemer i klubben. Også derfor der er blevet opsagt en del medarbejdere osv. Kan anbefale dig at se nogle af de samtaler


At trimme forretningen og skære unødige omkostninger fra, er ikke det samme som at have økonomiske problemer. Der er penge nok, men de nye ejere vil fornuftigt nok gerne bruge dem rigtigt og mere fornuftigt end tidligere, hvorfor klubben trimmes.
Troede ikke der fandtes fans af Glazers blandt United tilhængere, men der findes åbenbart en.

Ristetmeddethele Lasse599
manus økonomiske problemer eller udfordringer :)
Er meget beskrevet på nettet:
Den er meget nøgtern
https://via.ritzau.dk/pressemeddelelse/13959455/fodboldokonomi-hvordan-penge-former-det-smukke-spil?publisherId=13561985&lang=da
Kender ikke denne site, men:
https://oldtrafford.dk/nyheder/manchester-united-praesenterer-voksende-underskud-kan-risikere-at-komme-i-problemer-med-ffp-psr/
Denne udbygger:
https://sport.dk/fodbold/manchester-united-haever-billetpriserne-efter-oekonomisk-nedgang´
Denne fra forrige sitelink
https://oldtrafford.dk/nyheder/ineos-fortsaetter-med-at-skaere-ind-til-benet-i-manchester-united/
Så er der bolds egen friske
https://bold.dk/fodbold/klubber/manchester-united/nyheder/et-oje-pa-okonomien-en-el-sejr-er-vital-for-united

Manu er heldigivs på vej ned af stigen sportsligt og økonomisk.
For at skære til benet, manglende indtjening i premiepenge, risikable spillerkøb og generel deroute, gør at forretningen har det dårligt.
Annonce