Snak

Mere indhold efter annoncen

Medie: United har kontaktet Newcastle-sportsdirektør

tors 15. feb 2024

Flere britiske medier skriver, at Manchester United gerne vil have Dan Ashworth som ny sportsdirektør. Derfor har de taget kontakt til englænderen. 



Læs hele nyheden her
Prisen rygtes til £10m, det er også en slags penge.
It's a small boy clambering up stadium steps for the very first time, gripping his fathers hand, gawping at that hallowed stretch of turf beneath him and, without being able to do a thing about it, falling in love. - Sir Bobby Robson
SJR statuerer et eksempel som han gjorde det med Citys direktør. United har en HELT særlig tiltrækningskraft, selvom onde tunger siger noget andet. Trods manglende sportslig succes, så er det intet problem at hente folk fra City og Newcastle. United er stadig en magtfaktor i fodboldverdenen, og det går kun én vej nu.
Man Utd
Det vare nok ikke længe inden at Saudi dropper Newcastle projektet.
1887
Gshock

Ah mon dog :)
It's a small boy clambering up stadium steps for the very first time, gripping his fathers hand, gawping at that hallowed stretch of turf beneath him and, without being able to do a thing about it, falling in love. - Sir Bobby Robson
Jeg hører 4-5 millioner, men om det er 5 eller 10, så skal man bare betale.

I løbet af få måneder ser United ud til at få det, som man har skreget på i 10 år - et kompetent sportsligt set-up med en klar strategi og fremgangsmåde håndteret af folk, som ved hvad de laver.

Ratclife som delejer med ansvar for det sportslige, Jean-Calude Blanc i bestyrelsen, Barrada som administrerende direktør og Dan Ashworth som sportsdirektør. Det er tæt på at være et drømme set-up og under alle omstændigheder lang(!!!) mere kompetent end det, som United har haft før. Det der foregår lige nu er meget vigtigere end diverse spillerhandler.

Dertil pågår der i øjeblikket en dybdegående undersøgelse af klubbens struktur og ledelse, så disse mennesker sammen med de mange øvrige der kommer ind kan sætte sig ned og få str på sagerne og planlægge fremtiden. Jeg er mere fortrøstningsfuld, end jeg har været i mange år, hvor der ikke har været en plan for noget som helst eller dygtige og erfarne folk på de centrale poster.

Michael Edwards havde også været et fint bud, men Ashworth er øverst på ønskelisten
http://iconicnumber7.wordpress.com/2011/08/04/a-paul-scholes-tribute-92-quotes/ Ralf Rangnick havde ret
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Roomey08: Alle kan købes for penge. Selvfølgelig er United en stor klub og interessant at arbejde for. Men det har de jo så også prøvet med andre ‘kompetente’ i mange år nu. Vi må se hvorledes det spænder ud.
det mest pålidelige jeg har set indtil nu siger 10 mio. £ OG en fratrædelsesperiode på 12 måneder. Men lad os nu se. Selvfølgelig kan Manchester United stadig hente fra Newcastle, men de kommer også til at betale kassen for det. Så vidt jeg husker gav Newcastle mere end 5mio £ for ham fra Brighton, så 10, 15, 20 virker realistisk hvis de skal slippe ham
Ja, det har du bestemt ret i, men nogle steder kan man også læse, at de 10 millioner er for at købe ham fri + at han ikke skal holde pause, før han må starte i United. Der er flere forskellige tal på forskellige medier. Om det er 5 eller 15, så skal United bare betale, så han kan komme i gang.
http://iconicnumber7.wordpress.com/2011/08/04/a-paul-scholes-tribute-92-quotes/ Ralf Rangnick havde ret
United skal samtidig have fat i pengebogen

Mon ikke den ligger lige ved siden af tegnepungen?
Rene pokaler skinner bare flottere. Next season - måske også med Justice for 115...
Måske, men ligesom det skete med Newcastle da de blev købt, så bliver Manchester United nu kædet sammen med alt og alle. Der er måske noget sandhed i nogle af rygterne, men jeg afventer at noget bliver mere officielt. En ting er ønsker, men de skal også lige få det igennem og der er både en hovedperson selv og en sælgende part som skal være med på det.
Annonce