Snak

Mere indhold efter annoncen

Medie: Uruguay-spillere i oprør mod Bielsa

I går 13:33

Flere Uruguay-spillere har angiveligt gjort oprør mod landstræner Marcelo Bielsa på grund af utilfredshed med både træningsmetoder og taktik.



Læs hele nyheden her
Synes han som manager er ekstremt overvurderet. Han blev i hvert fald i en årrække malet som en profet indenfor fodbold, men der er efterhånden en hel del negativitet omkring ham igennem tiden.
Bielsa er sikkert nok blevet en ældre, stædig mand, og nutidens spillere responderer måske ikke så godt på hans kontante format. Men at afvise hans taktiske snilde og hans betydning for det moderne spil er fjollet.

Det han udrettede og viste frem i Athletic var næsten ligeså banebrydende, som det Pep gjorde i Barcelona i samme tid. Hans indflydelse på mange moderne trænere er enorm.

Pochettino, Iraiola, Jesse Marsch og Sampaoli er alle Bielsas disciple. Klopps “heavy metal”-fodbold og samtlige Red Bull-klubber er også tungt inspireret af hans principper. Også Diego Simeone har fremhævet, hvor stor betydning Bielsa har haft på den stil, han har udviklet. Jeg husker også en dansk 4-0 sejr over Polen under Hareide, hvor jeg sad og tænkte: Det der, det er ren Bielsa-bold.

Han har ry for at gøre sig uvenner med de fleste, og han holder sjældent ret lang tid i en klub. Hans krav til spillerne er så høje, at de ofte ender med at overtræne over tid og gå død meget pludseligt. Lidt ligesom Pochettino endte i Tottenham. I perioden med Southampton og senere Spurs var han også meget ultimativ, og i sidstnævnte kørte han spillerne i grøften efter et par sæsoner.

At Bielsa ikke har vundet et hav af trofæer er ikke ensbetydende med, at han er overvurderet. De steder hvor det er lykkedes ham at få truppen med på sine idéer har han faktisk gjort det rigtig godt. Seneste eksempel er vel Leeds.
"... once more it's all about defeating our own demons. Always with the demons. Tottenham's greatest adversary is Tottenham."
Leeds som groft sagt var et Championship hold + Raphinha og Kalvin Philips var jo en hel hjernedød vild præstation og et af de mest underholdende hold i PL i flere år.

Hans Chile hold var også uhørt fedt.

Han er selvfølgeligt besværlig, men også ret sjov når han sidder på en køleboks eller sender droner til andre holds træning. Han er garanteret på spektrummet, men et regulært geni.

Det er lidt ligesom at vurdere Graham Potter på hans Chelsea tid fremfor hans Östersund periode, hvor han gjorde noget ingen anden træner har formået.

lilywhite

Bielsa er fra Rangnick og Klopp skolen. Han afløste Bielsa i Leeds, men var aldrig assistent eller ´under ham´ som elev.
El Loco. Professoren.

Det er altid hårdt mod hårdt når han sætter sine hold op taktisk. De får lov at arbejde sten hårdt for føden. Hans mantra er fodbold er et løbespil.

Glemmer aldrig hans debutsæson med Leeds i Premier League.

Suveræn topscorer på disse parametre:

Flest højintense løb, antal spurter, aggressivt genpres og konstant bevægelse uden bold.

Han er skånselsløs i sine fysiske krav til spillerne.

Det er ligegyldig hvem hans hold står overfor. Han vil hellere tabe 8-4 end at stille sig ned og få på munden. Jeg er kæmpe fan. Ingen frygt - bare fremad!
Synes han som manager er ekstremt overvurderet. Han blev i hvert fald i en årrække malet som en profet indenfor fodbold, men der er efterhånden en hel del negativitet omkring ham igennem tiden.


Han bliver kaldt el Loco. Nøglen til forståelsen af Bielsa er netop at han i sin karriere har balanceret på kanten mellem gal og genial. Aldrig ligegyldig.
Jeg vil tror en stor del af fascinationen fra andre trænere bunder i, at det for de fleste (visionære) fodboldtrænere er en faglig drøm at prøve at køre ekstreme koncepter helt ud - og der er få der går så ekstremt som Bielsa.
Se Pep og Klopp som har taget deres respektive filosofier langt med de hold de har trænet. Jeg kan sagtens sætte mig ind i at for dem, fagfolk der virkelig nørder trænergerningen og spilfilosofi, må en mand som Bielsa der aldrig går på kompromis, være en stor inspiration.
Han er på ingen måde pragmatisk eller diplomatisk, hvilket koster over en lang karriere, men når det lykkedes for ham er det fantastisk at se. Når det ikke gør er det bål og brand.
Overtræne? Gå død? Det har
Man hørt mange gange før. Han nusser bestemt ikke spillerne bag ørerne. Det får man ikke med bielsa.

Det som gør ham til en legende i fodboldverdenen, næsten mytisk, det er hans kompromisløshed og hans kærlighed til sporten. Han er så pisse ligeglad med det kommercielle, at han nærmest går til kamp imod det. Han er nærmest fodboldens svar på che guevara. Revolutionær. Han har aldrig for alvor trænet tophold og topspillere, da man næsten har på fornemmelsen, at han sætter en dyd ud af, at løfte middelmådigheden. Se bare hvad han fik ud af Bamford, Phillips,Harrison og Stuart Dallas. Det kræver top top manager-skills, næsten mere end nogen anden du kan nævne i fodboldverdenen. Måske Christian streich over mange år i Freiburg eller Simeone.

Man skal nyde hans fodbold. Det er så rent og kompetitativt, nærmest befriende, fordi han sætter spillerne fri og tilskuerne får gladiatorkampe med fuld musik på. Han gør spillerne klar i igennem murderball træning, så er nervesystemet tunet ind til kamp. Forståeligt at spillerne bjæffer når de ikke er vant til at arbejde så hårdt for føden.Kæmpe fan. Samme med zorniger i BIF-tiden. Kæft det var en fornøjelse
Bielsa er en pioner som har været med til at præge moderne fodbold næsten lige så meget som Cruyff. Hvordan man kan kalde ham overvurderet er mig en gåde.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Er det ikke lidt ligesom at forlange at Johan Cruyff spillede italiensk cattenaccio fodbold?
Annonce