Jeg er så træt af alle de primadonna fodbold spiller der tror de kan gøre som det passer dem, og true med strejke og slet ikke at møde op hvis de ikke får deres vilje. De har skrevet under på en kontrakt og tjener enormt mange penge, så har de sgu også at overholde den kontrakt de selv har skrevet under på. Så ved jeg godt at han siger at der var en aftale om dit og dat. Men hvis den aftale nu en gang var SÅ vigtig hvorfor er der så ikke papir på den, for var der det var der jo ingen der kunne løbe fra den. UEFA må komme op med en lov som der sig at hvis en fodbold spiller ikke overholder hans kontrakt så vil det koste ham en beløb om dagen. Og der taler jeg ikke om 5000-10,000 om dagen, men 100.000-300,000 om dagen (og mere i nu alt efter deres løn) resten af deres kontrakt, plus at deres løn selvfølgelig stopper med det samme. Så skulle du se hvordan de kunne møde op og holde deres kæft og bare udføre deres job
Tænk en verden vi skulle leve i, hvor alt pludselig skulle være aftalt på skrift og bære alle parters underskrift - hvis ikke du havde et fysisk bevis på enhver aftale, så var der ingen aftale. En verden hvor du ikke kunne stole på almindelig menneskelig ordentlighed, når du nu har aftalt noget bestemt, og hvor du begynder at modtage dagbøder på 300.000 kr., hvis nu en anden part løber fra en mundtlig aftale.
Det er en verden, jeg ikke skulle leve i.
Og det gør jeg heldigvis heller ikke.
Fodboldspillere får mange penge fordi de sælger et populært produkt, og fordi de er personer, som skal stå til rådighed for offentligheden i et vist omfang - de bliver ikke kompenseret med mange penge, så man bare kan gøre med dem, hvad man vil, og bestemme deres skæbne på deres vegne. Den magt har de altså stadig selv. Ligesom andre ansættelsesforhold er de selvfølgelig med til selv at bestemme egen fremtid.
Der er opstået en tvist mellem klub og spiller her. Tvisten omhandler angiveligt en planlagt transfersum. Uden nærmere indsigt kan ingen af os afgøre, hvem der evt. har ret, hvorfor antager du så kraftigt, at det er spilleren, som er galt på den her?
If I had the wings of a sparrow...
If I had the arse of a crow...
I'd fly over Pride Park tomorrow...
and shit on the bastards below!