Snak

Mere indhold efter annoncen
Så får Hermansen i det mindste én fornuftig medspiller.
Som fan af et andet hold i superligaen, må jeg bare sige tillykke med ham. Fedt for alle i superligaen, at et stort dansk navn gider og slutte i Danmark!
@panoz62 problemet er angrebet og radossen
"Hvis han alligevel skulle til BIF, hvorfor hentede CV ham så ikke før Europa kampene?"

jeg tænker at atl. Madrid også havde nogle tanker og håb for dette salg.

Et salg til Danmark giver nok ikke så meget , i forhold til andre destinationer, hvor Wass stadig er god nok til at spille

Det er måske dårlig timing, men tænker at CV ville have hentet Wass så hurtigt som muligt hvis han havde haft muligheden
Kan være han skal spille angriber
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det bliver spændende at se Wass i Superligaen. Forhåbentlig er han kommet sig godt ovenpå sin længerevarende skade og kan blive en gevinst for Brøndby og Superligaen.
FCN
God spiller. Men BIFs spil gik i stykker da der ikke længere var offensive muligheder. Så CV mangler i den grad at finde en offensivspiller med mål i. Og Wass lever vel heller ikke op til BIFs strategi omkring køb?
Godt og tiltrængt indkøb. Lidt et sats ift. forventningerne om at Wass kan løfte et ringe BIF mandskab. Der skal flere indkøb til.
Også et gamble ift. VM, men mon ikke Wass kommer med, da han har været en af Hjulmands foretrukne, samt kan spille flere portioner.
Jeg har svært ved at se hvordan dette køb hænger sammen med klubbens ønske om at blive stabil økonomisk, men de satser måske på at sælge klubben så det ikke er deres problem længere.
Vild nok! Så har Brøndby pludselig suppens bedste spiller

Måske for nogle år siden havde han været det, men han er jo ikke længere den dominerende offensive midt som bankede kasser ind for Celta Vigo eller Valencia, og som højre back er det svært at redde noget som helst.

Jeg kan heller ikke huske at han nogensinde har spillet en god landskamp på midtbanen, og på højrebacken har han aldrig strålet for alvor (altså på landsholdet).

Vil mene at der er en del spillere der som minimum er på niveau med ham, men som ikke nødvendigvis spiller samme position, så det er lidt pærer og æbler...

Falk
Dreyer
Sviachenko
Evander
Daramy
Grabara

er de første jeg lige kommer i tanke om.

Og der er unge spillere på vej som Schellerup, Hermansen, Haraldsson, Onyedika, Nagalo, Kristiansen m.fl, som også er tæt på at overhale ham, eller i hvert fald kommer til det meget snart.
Annonce