@7000FCF hvor læser du jeg griner? Det var da noget underligt noget at skrive, og ret usagligt faktisk.
Jeg synes Sørloth havde et meget mere lysende talent, hurtig, gode indløb, hovedstødsstærk og godt skud udefra. Meget Cornelius lignede faktisk.
Sørloth bankede SL af, 10 mål i 19 kampe, og havde allerede fået landsholdsdebut 2 år inden han kom til SL´en.
JW´s pris er ud fra hans kontrakt længde, alder, hold han spiller for, antal europæiske kampe og tildels debut på landsholdet. Til sidste har vi også sådan en pandami kørende, så PL klubberne mangler også penge.
Jeg tror Holland eller Tyskland ville være et godt bud, så kan han også få noget spilletid, så han kan videreudvikle sig og derved blive en brugbar spiller for landsholdet.
Mht. Hypen. Jeg synes JW er hypet i DK, mere end talentet tillader.
Jeg synes ikke han er en spiller der kan afgøre kampen af sig selv, eller han er en game changer. Hvis du tager Sørloth, Cornelius, Damen mfl. Det var værende spillere, der kunne afgøre en kamp selv med et kæmpe lysende talent. Det synes jeg ikke JW er/har.