Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg synes kun at man kan respektere at de bedste tyske spillere, ser Bayern som det største de kan opnå. Det er bare noget andet at få succes med en national klub internationalt.
Man bliver sgu lidt træt når Bayern konstant henter de bedste spillere fra rivalerne. Det ser man trodsalt ikke tilnærmelsesvis i samme omfang i øvrige top ligaer måske udover den franske.

Elsker Bundesligaen, men toppen er godt nok lidt kedelig. En gang imellem kan Dortmund, Leverkusen og så en overraskelse lige drille Bayerne lidt, men generelt ved man jo godt hvem der bliver mester eller minimum 2.
Lets talk about Six Baby
Man bliver sgu lidt træt når Bayern konstant henter de bedste spillere fra rivalerne. Det ser man trodsalt ikke tilnærmelsesvis i samme omfang i øvrige top ligaer måske udover den franske.

Så synes jeg du skal hoppe ind på Transfermarkt og kigge lidt på transfervinduerne i de forskellige lande.
Næstved, Brøndby, FC Bayern München (CL vinder 2020). \"Jeg kunne ikke falde til i Italien. Det var som at bo i et andet land.\"  - Ian Rush om sin tid i Juventus. https://youtu.be/eHNQjfId_yE?si=PrTsbUHqqHx742W6
Nej, slet ikke for at svække en modstander. Det har på ingen måde været Bayerns strategi i årtier.

Hvis hensigten skulle være at svække modstanderen, hvad skulle den økonomiske logik så egentlig være? Hvorfor investere omkring en milliard danske kroner i transfersum i Wirtz, foruden også sign-on fee, løn samt at løbe risikoen for, at han flopper, blot for at svække sin nærmeste konkurrent, når den økonomiske forskel i gevinst mellem nr. 1 og 2 (i år) blot ligger på 11 millioner kroner, og den egentlige præmiesum er på omtrent halvdelen af prisen, som Wirtz rygtes at koste? Det lyder som elendig økonomisk styring, såfremt den primære hensigt skulle være at svække sin største konkurrent.
Manden får lov til at spille med om alle pokaler der er muligt. Lønnen er blandt de absolut bedste i verden. Og han får lov til at blive tæt på de mennesker han har nær og kær. Mon ikke Florian selv ser det som win/win/win.
Det er vel det bedste billede på at den tyske liga mere minder om den franske end nogen anden europæisk topliga. Budgettet og økonomien mellem den største klub og de følgende er simpelthen for stort til at der er en kontinuerlig konkurrence omkring at vinde bundesliga titlen.
Annonce