Snak

Mere indhold efter annoncen

Medie: Zanka fortsætter ikke i Düsseldorf

ons 22. apr 2020

Fortuna Düsseldorf kommer ikke til at beholde Mathias ‘Zanka’ Jørgensen længere end denne sæson, skriver Kicker.



Læs hele nyheden her
Han ville da pynte i stedet for Bjelland lige nu, men det sker nok desværre ikke før hans kontrakt udløber, tidligst.
FCK '92
Over årene har der været meget kritik af Zanka, men jeg er faktisk overrasket over at han ikke kan begå sig i udlandet. Måske en tur til Brentford kunne gøre godt?
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Over årene har der været meget kritik af Zanka, men jeg er faktisk overrasket over at han ikke kan begå sig i udlandet. Måske en tur til Brentford kunne gøre godt?

Vælger du helt bevidst at ignorere, at han var fast mand i halvanden af sine to år i Huddersfield, og kun blev bænket, fordi den nye træner insisterede på kun at bruge de spillere, han kunne regne med i efterfølgende sæson - samt, at han var fast mand i sit første halvår i Fenerbahce?
At spille samtlige minutter en hel sæson i Premier League er vel at kunne begå sig vil jeg mene
Real Madrid CF http://www.youtube.com/watch?v=knZ0zwU2oic http://www.youtube.com/watch?v=iaQhF-523As
Plus at landsholdsfodbold er at betegne som international fodbold.

Og her har han gjort det fortrinligt.

Den der tackling mod Kroatien glemmer jeg aldrig.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tag toget til Milano !
kimjen
Vælger I helt bevidst at ignorere at der skrives i nutid og ikke datid?

Ja han VAR fast mand i Huddersfield. I Fener fik han vel chancen som nyindkøb men overbeviste så ikke, åbenbart. Og vel det samme med Düsseldorf. Det ligner at han er faldet i niveau de sidste par år.

Men på landsholdet synes jeg egentligt han har været god. Måske det har været godt for ham at stå lavt i Hareides system. Spændende hvad næste skridt bliver.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Nutid eller datid er jo irrelevant i den sætning, da du generalisere og nævner at han ikke kan begå sig i udlandet. Han har begået sig ganske pænt i udlandet og kan stadig nå at gøre det igen.

Han rykker aldrig til Brentford, de kan ikke give ham noget han ikke kan i FCK eller en større klub end Brentford. Grunden til at han netop ville væk fra Huddersfields, hvor han ellers havde succes, var netop for ikke at spille Championship fodbold..
Husk også mandens opførsel over for reservelandsholdet - det landshold det skaffede ham og andre pengegriske spillere kan komme til at nyde godt af ved næste EM-slutrunde!!!!!
Fy for .....
Okay, så Zanka har kunne klare sig 2 år i udlandet, og er nu løbet tør :).
Moral er godt.....
Annonce